Eryk Łon z RPP: Narodowy Bank Polski ma ogromną szansę stać się instytucją jeszcze bardziej potężną

Eryk Łon z RPP: Narodowy Bank Polski ma ogromną szansę stać się instytucją jeszcze bardziej potężną

Prof. Eryk Łon, członek Rady Polityki Pieniężnej (fot. Archiwum)

Jedna z agencji giełdowych tworzących indeksy giełdowe FTSE Russell uznała nasz kraj za dojrzały, a nie wschodzący. Polska stopniowo ma szansę wyrosnąć na jedną z potęg gospodarczych na świecie. Nasz polski bank centralny staje się instytucją coraz bardziej potężną, wchodzącą bez kompleksów na nowe obszary aktywności. Aby NBP stawał się instytucją jeszcze bardziej potężną niż obecnie, musimy utrzymać złotego – naszą walutę narodową i to, co się z tym wiąże, czyli prawo do prowadzenia własnej polityki pieniężnej – ocenił dr hab. Eryk Łon, profesor Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu.

Większość bankierów centralnych przyjmuje postawę wyczekującą

W poprzednim tygodniu sześć banków centralnych podjęło decyzję o poziomie stóp procentowych. W przypadku pięciu z nich (Japonia, Kanada, Korea Południowa, Nowa Zelandia, Turcja) uznano, że optymalnym rozwiązaniem będzie utrzymanie stóp na dotychczasowym poziomie. Tylko jeden bank centralny (Chile) podwyższył stopy.

Co ciekawe, w przypadku 4 z 6 powyższych banków centralnych aktualny poziom stóp procentowych znajduje się na niższym poziomie od inflacji. W pierwszym przypadku sytuacja jest odwrotna, a także poziom stóp jest równy stopie inflacji. (…)

PROF. ERYK ŁON: NARODOWY BANK POLSKI MA OGROMNĄ SZANSĘ STAĆ SIĘ INSTYTUCJĄ JESZCZE BARDZIEJ POTĘŻNĄ

19 lipca 2021 11:21/w Informacje, Polska
Radio Maryja

Prof. Eryk Łon, członek Rady Polityki Pieniężnej (fot. Archiwum)

Artykuły powiązane

Polityka pieniężna - problem niespójności czasowej

Kategoria: VoxEU
Dekada zerowych, a nawet ujemnych stóp proc. w gospodarkach rozwiniętych skłaniała do ciągłej akumulacji długu i poszukiwania rentowności w bardziej ryzykownych aktywach, a zarazem prowadziła do erozji rentowności banków w sektorze detalicznym. Omawiamy środki, które banki centralne wykorzystały do skompensowania rentowności banków.
Polityka pieniężna - problem niespójności czasowej