Polityka pieniężna - problem niespójności czasowej
Kategoria: VoxEU
Prof. Eryk Łon, członek Rady Polityki Pieniężnej (fot. Archiwum)
WARSZAWA, 10 grudnia (Reuters) – W 2021 roku nastąpi odbicie polskiej gospodarki, a tempo wzrostu PKB może być wyższe niż przewidywane w ostatniej projekcji inflacyjnej 3,1 procent. Strategia utrzymywania stóp procentowych na obecnym poziomie jest optymalna, uważa członek Rady Polityki Pieniężnej (RPP) Eryk Łon.
stopy procentowe, w tym główną referencyjną o 140 punktów bazowych, do rekorodowo niskiego poziomu 0,1 procent.
„Strategia utrzymania stóp procentowych wydaje się być aktualnie strategią optymalną” – napisał Eryk Łon w odpowiedzi na pytania Reutera.
„Polska gospodarka wykazuje stosunkowo dużą odporność na tegoroczne zjawiska kryzysowe. Świadczy o tym między innymi to, że wedle prognoz różnych instytucji skala spadku PKB w naszym kraju będzie stosunkowo nieznaczna na tle przewidywanej sytuacji w innych krajach” – dodał członek Rady.
Według centralnej ścieżki projekcji Narodowego Banku Polskiego (NBP) można spodziewać się, że w tym roku PKB spadnie o 3,5% a w przyszłym roku nastąpi realny wzrost o 3,1%.
„Generalnie uważam, że tego typu skala zmian w odniesieniu do 2020 i 2021 roku jest dość realna, przy czym nie wykluczam, że w przyszłym roku będziemy świadkami pozytywnej niespodzianki i odnotować możemy nawet wyższe realne tempo wzrostu gospodarczego” – uważa Łon.
Zdaniem członka Rady ewentualne podwyżki kosztów kredytu byłyby niekorzystne, gdyż mogłyby utrudnić proces wychodzenia z trudności gospodarczych.
„Szczególnie ważne znaczenie ma to w przypadku nakładów inwestycyjnych, które jak to zakłada najnowsza listopadowa projekcja inflacji oraz PKB mogą w przyszłym roku w ujęciu realnym obniżyć się” – napisał Eryk Łon.
(Autor: Paweł Florkiewicz; Redagowała: Anna Włodarczak-Semczuk)
(( pawel.florkiewicz@thomsonreuters.com ; +48 22 6539700; Reuters Messaging: pawel.florkiewicz.reuters.com@reuters.net ))
(c) Copyright Thomson Reuters 2020. Click For Restrictions – https://agency.reuters.com/en/copyright.html
Keywords: POLAND-RATES/LON