Eugeniusz Gatnar z RPP: Do połowy ’22 inflacja nie wróci do przedziału odchyleń od celu

Eugeniusz Gatnar z RPP: Do połowy '22 inflacja nie wróci do przedziału odchyleń od celu

Prof. Eugeniusz Gatnar, członek Rady Polityki Pieniężnej (fot. Archiwum)

Do połowy 2022 r. inflacja nie wróci do przedziału odchyleń od celu, a RPP powinna rozpocząć stopniową normalizację polityki pieniężnej od podwyżki stóp procentowych o 15 pb. – powiedział w trakcie panelu Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach członek RPP Eugeniusz Gatnar.

„Mam taką projekcję ekspercką, którą dostaliśmy ostatnio, tam widać, że do połowy przyszłego roku, to są kwartalne wskaźniki, ta inflacja nie wróci do przedziału (odchyleń od celu – PAP) – powiedział Gatnar.

„Proponuję, nie tylko ja (…), żeby rozpocząć delikatny proces normalizacji tej polityki. Mówmy o wzroście stóp proc. o 15 pb., takiej sygnalizacyjnej. (…) Opowiadam się za tym, by rozpocząć delikatną, stopniową normalizację polityki pieniężnej. (…) Czynniki popytowe nie wygasną. Nie wygaśnie też część czynników podażowych związanych z cenami energii. Z nimi krajowa polityka nic nie zrobi, ale RPP powinna zgodnie ze swoim mandatem pokazać, że walczy z inflacją, że ją dostrzega” – dodał.

Odnosząc się do 5,5-proc. odczytu inflacji za sierpień Gatnar wskazał, że za 2,5 pkt. proc. odpowiedzialne są czynniki podażowe, a za 3 pkt. proc. czynniki popytowe. […]

(PAP Biznes, tus/ osz, 2021-09-20 16:17,  Warszawa, PAP)

Prof. Eugeniusz Gatnar, członek Rady Polityki Pieniężnej (fot. Archiwum)

Artykuły powiązane