Eugeniusz Gatnar z RPP: Podwyżka stóp proc. to początek normalizacji polityki pieniężnej / PAP

Eugeniusz Gatnar z RPP: Podwyżka stóp proc. to początek normalizacji polityki pieniężnej / PAP

Prof. Eugeniusz Gatnar, członek Rady Polityki Pieniężnej (fot. Archiwum)

2021-10-08 10:38  Warszawa (PAP)

Co będzie w następnych czterech kwartałach – pokaże listopadowa projekcja, dla mnie jest to początek normalizacji polityki pieniężnej – ocenił w telewizji Biznes24 członek RPP Eugeniusz Gatnar. Dodał, że w horyzoncie czterech kwartałów inflacja nie wróci do przedziału odchyleń od celu.

„Co będzie dalej, co będzie w następnych czterech kwartałach pokaże listopadowa projekcja, bo ona ma horyzont 8 kwartałów. Dla mnie jest to początek normalizacji polityki pieniężnej i zawsze o tym mówiłem. Mówiłem o tym, że skoro gospodarka realna, produkcja, sprzedaż, zatrudnienie – to wszystko wróciło do poziomu sprzed pandemii, że polska gospodarka doskonale sobie poradziła, że skoro sfera realna już działa normalnie, no to tak samo polityka pieniężna powinna wrócić do sytuacji sprzed pandemii” – powiedział Gatnar.

„Podwyżka miała komunikacyjne znaczenie. Ona pokazuje, że stopy procentowe nie są zabetonowane, że to 0,1 proc. czy 0,5 proc. jak teraz, to nie jest na wieczność” – dodał.

W ocenie Gatnara, potencjał dla podwyżki o 15 pb, którą postulował wielokrotnie do września, wygasł. (…)

luk/ tus/ asa/

 

2021-10-08 10:23  Warszawa (PAP)

Co będzie w następnych czterech kwartałach pokaże listopadowa projekcja, dla mnie jest to początek normalizacji polityki pieniężnej – ocenił w telewizji Biznes24 członek RPP Eugeniusz Gatnar. Dodał, że podwyżka stóp procentowych pokazała, że stopy procentowe nie są ustanowione na wieczność.

„Co będzie dalej, co będzie w następnych czterech kwartałach pokaże listopadowa projekcja, bo ona ma horyzont 8 kwartałów. Więc zobaczymy, co będzie dalej. Dla mnie jest to początek normalizacji polityki pieniężnej i zawsze o tym mówiłem. Mówiłem o tym, że skoro gospodarka realna, produkcja, sprzedaż, zatrudnienie – to wszystko wróciło do poziomu sprzed pandemii, że polska gospodarka doskonale sobie poradziła, że skoro sfera realna już działa normalnie, no to tak samo, polityka pieniężna powinna wrócić do sytuacji sprzed pandemii” – powiedział Gatnar.

„Podwyżka miała komunikacyjne znaczenie. Ona pokazuje, że stopy procentowe nie są zabetonowane, że to 0,1 czy 0,5 proc. jak teraz to nie jest na wieczność” – dodał.

(PAP Biznes)

luk/ tus/

 

2021-10-08 10:22  Warszawa (PAP)

W październiku CPI dotknie 6 proc., do końca br. roku wzrośnie jeszcze wyżej, a w horyzoncie czterech kwartałów nie wróci do przedziału odchyleń – powiedział w telewizji Biznes24 członek RPP Eugeniusz Gatnar.

„Wydaje mi się, że w październiku dotkniemy 6 proc., a do końca roku inflacja jeszcze wzrośnie. W przyszłym roku będzie spadać choćby z powodu efektu bazy, ale w perspektywie czterech kwartałów nie wróci do przedziału odchyleń od celu” – powiedział. (PAP Biznes)

tus/ asa/

 

2021-10-08 10:17  Warszawa (PAP)

# Precyzujemy, że chodzi o horyzont najbliższych czterech kwartałów, a nie czwartego kwartału br. #

W horyzoncie czterech kwartałów inflacja nie wróci do przedziału odchyleń od celu – powiedział w telewizji Biznes24 członek RPP Eugeniusz Gatnar.

„Ścieżka inflacji, którą mamy na razie, w horyzoncie czterech kwartałów pokazuje, że inflacja nie wróci do przedziału odchyleń” – powiedział Gatnar. (PAP Biznes)

tus/ asa/

 

2021-10-08 10:09  Warszawa (PAP)

Podwyżka stóp proc. to dobra decyzja, a RPP dostrzegła problem rosnącej – powiedział w telewizji Biznes24 członek RPP Eugeniusz Gatnar.

„Rada po prostu dostrzegła problem rosnącej inflacji i negatywnych skutków jakie ona niesie dla powiedzmy rynku mieszkaniowego, dla złotego, dla spirali cenowo-płacowej, która mogła powstać. Myślę, że to jest dobra decyzja dla Polski” – powiedział Gatnar. (PAP Biznes)

tus/ ana/

 

Prof. Eugeniusz Gatnar, członek Rady Polityki Pieniężnej (fot. Archiwum)

Artykuły powiązane