Eugeniusz Gatnar z RPP: W styczniu podwyżka stóp proc. o 50 pb; możliwe 75 pb przy negatywnym scenariuszu inflacji

Eugeniusz Gatnar z RPP: W styczniu podwyżka stóp proc. o 50 pb; możliwe 75 pb przy negatywnym scenariuszu inflacji

Prof. Eugeniusz Gatnar, członek Rady Polityki Pieniężnej (fot. Archiwum)

W styczniu RPP powinna podwyższyć stopy procentowe o 50 pb, ale możliwa jest podwyżka o 75 pb, gdyby prognozy NBP pokazały inflację powyżej 10 proc. w I kw. 2022 r. – powiedział PAP Biznes członek RPP Eugeniusz Gatnar, który 4 stycznia weźmie udział w obradach Rady po raz ostatni w swojej kadencji.

„Podwyżka stóp procentowych o 50 pb na posiedzeniu w styczniu będzie właściwa, jeżeli potwierdzą się obecne prognozy, że inflacja w grudniu wyniesie ok. 8-8,5 proc., chociaż szybki odczyt GUS za grudzień nie będzie jeszcze znany (GUS zaplanował publikację na 7 I, pierwotnie RPP miała odbyć posiedzenie 12 I – PAP). Nie wykluczam też konieczności podwyżki o 75 pb, gdybyśmy nie widzieli perspektyw, że tarcza antyinflacyjna mogłaby przynieść zakładane rezultaty, a według prognoz, które powinien nam dostarczyć DAE NBP, wskaźnik CPI przebije w I kw. 2022 r. psychologiczną barierę 10 proc. Uważam, że ruchy na stopach w większej skali mogą sprawiać wrażenie, że Rada nadrabia czas i goni za inflacją” – powiedział Gatnar.

„W tym kontekście podtrzymuję ocenę, że Rada zbyt późno zaczęła podnosić stopy, choć Alfredo Cuevas, szef misji MFW do Polski na konferencji stwierdził ostrożnie, że ‘nie sądzi, iż można byłoby powiedzieć’, że NBP się spóźnił z podwyżkami. Patrząc na działania banków centralnych naszego regionu i wobec faktu, że inflacja w Polsce była wysoka już przed pandemią, podwyżki stóp trzeba było zacząć wcześniej” – dodał. […]

tus/ ana/

2021-12-29 10:27  Warszawa (PAP)

Prof. Eugeniusz Gatnar, członek Rady Polityki Pieniężnej (fot. Archiwum)

Artykuły powiązane