Eugeniusz Gatnar z RPP: Wzrosty cen surowców wynikają z popytu, a więc mamy inflację popytową / PAP

Eugeniusz Gatnar z RPP: Wzrosty cen surowców wynikają z popytu, a więc mamy inflację popytową / PAP

Prof. Eugeniusz Gatnar, członek Rady Polityki Pieniężnej (fot. Archiwum)

2021-06-15 08:50  Warszawa (PAP)

Większość członków Rady powtarza ciągle, że inflacja ma charakter podażowy. Co nie do końca jest prawdą, bo te wzrosty cen czy surowców wynikają z ogromnego popytu, a więc mamy tutaj jednak inflację popytową – ocenił w telewizji Biznes24 członek RPP Eugeniusz Gatnar. Dodał, że nie ma żadnych dowodów na to, że podwyższona inflacja w Polsce ma charakter przejściowy.

„Większość członków Rady powtarza ciągle, że inflacja ma charakter podażowy. Co nie do końca jest prawdą, bo te wzrosty cen czy surowców wynikają z ogromnego popytu, a więc mamy tutaj jednak inflację popytową. No i drugi argument jest taki, że ona jest przejściowa, ale na to nie ma żadnych dowodów. Od 7 miesięcy Polska ma najwyższa inflację liczoną wskaźnikiem harmonizowanym, a my co miesiąc dostajemy prognozy, z których jedna jest wyższa od drugiej” – powiedział Gatnar.

O godzinie 10.00, GUS poda pełne dane o CPI. (PAP Biznes)

luk/ mfm/

 

2021-06-15 09:05  Warszawa (PAP)

W tym roku możemy mieć nawet 5-proc. roczną stopę wzrostu PKB – ocenił w telewizji Biznes24 członek RPP Eugeniusz Gatnar.

„Wydaje mi się, że wczorajsze dane z handlu zagranicznego, który do tej pory ciągnął polską gospodarkę, i programy stymulacyjne, stymulujące popyt, bardzo dobrze będą wpływały na gospodarkę i w tym roku możemy mieć nawet 5-proc. roczną stopę wzrostu PKB” – powiedział Gatnar.

(PAP Biznes)

luk/ mfm/

 

2021-06-15 09:15  Warszawa (PAP)

Być może już w czerwcu inflacja CPI osiągnie 5 proc. – ocenił w telewizji Biznes24 członek RPP Eugeniusz Gatnar.

„Ta ścieżka, która otrzymaliśmy jest kwartalna i ona pokazuje 4,8 proc. w IV kw. a przecież wcześniej pokazywano nam 4,2 proc., więc mówię o pewnych kwartalnych wzrostach. A 5 proc. być może zobaczymy już za dwa tygodnie kiedy będzie czerwcowy odczyt flash, ponieważ czerwiec będzie pierwszym miesiącem, kiedy wszystkie sektory gospodarki były otwarte” – powiedział.

Jak wynika z szacunku flash GUS, ceny towarów i usług konsumpcyjnych w maju wzrosły w Polsce o 4,8 proc. rdr.

O godz. 10.00 GUS poda pełne dane o CPI. (PAP Biznes)

luk/ mfm/

Prof. Eugeniusz Gatnar, członek Rady Polityki Pieniężnej (fot. Archiwum)

Artykuły powiązane