Grażyna Ancyparowicz z RPP: Można się spodziewać powolnego dochodzenia do normalności w polityce pieniężnej / PAP

Można się spodziewać powolnego dochodzenia do normalności w polityce pieniężnej w Polsce – powiedziała w trakcie panelu Ogólnopolskiego Szczytu Gospodarczego w Lublinie członkini RPP Grażyna Ancyparowicz.

„Wydaje się, że najgorszy okres, jeżeli chodzi o restrykcje gospodarcze i skutki makroekonomiczne, mamy już za sobą i chyba można się spodziewać, że będziemy powoli, wraz z Nowym Ładem, dochodzili do normalności, także w polityce pieniężnej, że (…) nie będą konieczne dalsze nadzwyczajne posunięcia, czy uruchamianie niestandardowych instrumentów polityki pieniężnej” – powiedziała Ancyparowicz.

„Biorąc pod uwagę sytuację zarówno w sektorze bankowym, który ma bardzo dobre wyniki i jest bardzo silnie dokapitalizowany, jak i to co widać w gospodarce, i fakt, że te straty, które były poczynione, zostają powoli odrabiane, i mając nadzieję, że Nowy Ład będzie bez przeszkód realizowany, NBP będzie tak jak zawsze dbał o wartość polskiej waluty. Nawet jeśli mieliśmy pewną presję inflacyjną, to w stosunku do tego, co było na świecie, to była naprawdę niewielka presja i była ona spowodowana głównie czynnikami zewnętrznymi. Miejmy nadzieję, że te czynniki w przyszłym roku się nie ujawnią z taką mocną i wrócimy w każdym obszarze, nie tylko w obszarze sfery realnej, ale także w polityce pieniężnej do tego, co było zwykle w czasach spokojnych i pandemia przestanie oddziaływać także na politykę pieniężną” – dodała. (PAP Biznes)

tus/ asa/

2021-10-04 10:51  Warszawa (PAP)


Artykuły powiązane