Henryk Wnorowski z RPP: Podwyżki stóp we wrześniu, może jeszcze w październiku; koniec cyklu bliski

Henryk Wnorowski z RPP: Podwyżki stóp we wrześniu, może jeszcze w październiku; koniec cyklu bliski

[…] „Zdaje się, że po pierwsze motywacja w postaci rosnącej inflacji do podnoszenia stóp będzie wyraźnie wygaszana. (…) Wzrost gospodarczy w II kw. rok do roku był wyraźnie ponad 5 proc., ale kwartał do kwartału mieliśmy spadek o 2,3 proc. To pokazuje, że w gospodarce mamy już widoczne w różnych miejscach spowolnienie. Dramatyczne załamanie zainteresowania kredytami hipotecznymi. (…) Myślę, że oczywiście Polacy powinni się jeszcze liczyć z jakimiś podwyżkami stóp. Mówiąc jakimiś mam na myśli efekty najbliższego naszego posiedzenia decyzyjnego na początku września, może jeszcze w październiku. Wydaje się, że koniec cyklu podwyżek stóp procentowych, który trwa od października 2021 r. jest już bliski” – powiedział w Radiu Maryja członek RPP.

(PAP Biznes, tus/ osz/, 2022-08-22 09.06, Warszawa)


Artykuły powiązane

Datowanie cykli koniunkturalnych we Francji

Kategoria: Trendy gospodarcze
Francuski Komitet ds. Datowania Cyklu Koniunkturalnego określił, że szczyt cyklu koniunkturalnego przed recesją związaną z obecną pandemią COVID-19 przypadł we Francji na ostatni kwartał 2019 roku, ale jest jeszcze zbyt wcześnie, aby określić datę wyjścia z tej recesji, która jest bezprecedensowa pod względem źródeł i profilu.
Datowanie cykli koniunkturalnych we Francji

Prezes NBP: Pod koniec 2023 r. możliwe już obniżki stóp

Kategoria: Polityka pieniężna
Stabilizacja inflacji w wakacje, potem jej stopniowy spadek, a w czwartym kwartale 2023 r. inflacja „pod kontrolą”, choć jeszcze nie w celu – taki scenariusz zarysował prof. Adam Glapiński.
Prezes NBP: Pod koniec 2023 r. możliwe już obniżki stóp

Dobry moment na podwyżki stóp proc. w Polsce, zgodny z analizami MFW

Kategoria: Zewnętrzni eksperci
Z zadowoleniem przyjęliśmy informację o rozpoczęciu cyklu zaostrzania polityki pieniężnej na początku jesieni 2021 r. Wyznaczenie „optymalnego” momentu podjęcia decyzji o zmianie kursu polityki pieniężnej jest trudne – powiedział Obserwatorowi Finansowemu Alfredo Cuevas, szef misji MFW na Polskę.
Dobry moment na podwyżki stóp proc. w Polsce, zgodny z analizami MFW