Jerzy Kropiwnicki z RPP: Podwyżka stóp proc. możliwa najwcześniej w listopadzie, najpierw maks. 15 pb / PAP

Jerzy Kropiwnicki z RPP: Podwyżka stóp proc. możliwa najwcześniej w listopadzie, najpierw maks. 15 pb / PAP

Dr Jerzy Kropiwnicki, członek Rady Polityki Pieniężnej (fot. Archiwum)

Biorąc pod uwagę potencjalny rozkład głosów w RPP podwyżka stóp proc. w Polsce możliwa jest najwcześniej w listopadzie 2021 r.; pierwszy ruch nie powinien być wyższy niż 15 pb – powiedział PAP Biznes członek RPP Jerzy Kropiwnicki. Ekonomista nie wskazał wprost, czy zagłosuje za podwyżką, stwierdzając jednak, że ostatnia obniżka stóp w maju 2020 r. była bardzo wątpliwa.

Oczywiście powstaje pytanie, jeżeli podnieść stopy, to jak i kiedy. Przede wszystkim trzeba upewnić się co do trwałości inflacji i wzrostu gospodarczego, zatem istotne będą wskaźniki gospodarcze i prognozy wytworzone jesienią bieżącego roku. Przed podwyżkami stóp trzeba zakończyć operacje skupu obligacji przez NBP, ponieważ jednoczesne podnoszenie stóp procentowych i utrzymanie interwencji na rynku długu nie jest właściwym połączeniem w polityce banku centralnego. Podnoszenie stóp powinno być dokonywane stopniowo i ostrożnie. Pierwsza podwyżka nie powinna przekraczać 15 pb. Kolejne kroki będą zależeć od danych napływających z gospodarki. Nie trzeba się spieszyć. Chodzi o to, żeby nie zachwiać rynkiem” – powiedział Kropiwnicki.

Biorąc pod uwagę potencjalny rozkład głosów w RPP, najwcześniejszym prawdopodobnym terminem podwyżek stóp procentowych jest listopad. Jeżeli chodzi o moje zdanie w kwestii podwyżek, powiem jedynie, że już kilka razy powtarzałem, iż ostatnia obniżka stóp w maju 2020 r. była bardzo wątpliwa – dodał.

W ocenie ekonomisty, polityka pieniężna jest bardziej skuteczna w hamowaniu koniunktury niż w jej pobudzaniu. (…)

2021-08-09 06:45  Warszawa (PAP)

 

Dr Jerzy Kropiwnicki, członek Rady Polityki Pieniężnej (fot. Archiwum)

Artykuły powiązane

Czy pandemia COVID-19 długotrwale obniży produkt potencjalny?

Kategoria: Trendy gospodarcze
Jak długo będą trwały skutki gospodarcze pandemii COVID-19? Czy ustaną one wraz z epidemią, czy będą utrzymywać się latami? W poniższym artykule postaram się ocenić, w jakim stopniu kryzys spowodowany pandemią może oddziaływać na produkt potencjalny w Polsce i na świecie.
Czy pandemia COVID-19 długotrwale obniży produkt potencjalny?

Polityka pieniężna - problem niespójności czasowej

Kategoria: VoxEU
Dekada zerowych, a nawet ujemnych stóp proc. w gospodarkach rozwiniętych skłaniała do ciągłej akumulacji długu i poszukiwania rentowności w bardziej ryzykownych aktywach, a zarazem prowadziła do erozji rentowności banków w sektorze detalicznym. Omawiamy środki, które banki centralne wykorzystały do skompensowania rentowności banków.
Polityka pieniężna - problem niespójności czasowej

Najpierw wygrajmy wojnę, potem przyjdzie czas na rachunki

Kategoria: Analizy
Międzynarodowy Fundusz Walutowy, członek Troiki, wzywa do zwiększenia inwestycji publicznych. Tę samą narrację możemy usłyszeć ze strony przedstawicieli Komisji Europejskiej, Banku Światowego czy OECD. Obserwujemy fundamentalną zmianę w myśleniu o polityce fiskalnej.
Najpierw wygrajmy wojnę, potem przyjdzie czas na rachunki