Jerzy Żyżyński: Cięcie stopy referencyjnej do zera na okres kryzysu raczej wskazane

Jerzy Żyżyński: Cięcie stopy referencyjnej do zera na okres kryzysu raczej wskazane

Prof. dr hab. Jerzy Żyżyński, członek Rady Polityki Pieniężnej

Obniżenie stóp procentowych NBP, być może nawet do zera, które skutkowałoby tym, że kredyty trochę by potaniały, ponieważ rynkowe stopy procentowe poszłyby w dół, byłoby chyba wskazane. Będziemy o tym dyskutować, a ja bym tego nie wykluczył i poparłbym wniosek o obniżenie stopy referencyjnej do zera. Mogłaby ona utrzymywać się na tym poziomie na czas kryzysu” – powiedział Żyżyński.

„Nie wykluczyłbym takiej możliwości, ponieważ powinniśmy się chyba dostosowywać do tego co dzieje się w Europie. Co prawda w Europie są ujemne stopy, ale myślę, że do takiego poziomu byśmy nie doszli. Zerowe stopy na jakiś czas są jednak niewykluczone. Na Radzie były już takie dyskusje. Uznaliśmy jednak, jak na tamten okres, że utrzymanie stopy referencyjnej na poziomie 0,1 proc. i pozostałych stóp na obecnych poziomach, jest najlepszym rozwiązaniem. Trzeba pamiętać, że zaczniemy odczuwać skutki kryzysu. Co prawda nie ma ponownego lockdownu, ale zwiększone ograniczenia obowiązują, zwłaszcza na południu Polski. Ponadto wsparcie strony eksportowej byłoby wskazane. Oczywiście rozumiemy, że rząd obawia się jeszcze większego zasięgu epidemii i chce utrzymać wskaźnik zakażeń na ścieżce zniżkowej, stąd nowe ograniczenia” – dodał.

Poprzednia interwencja NBP, pierwsza od 10 lat polegająca na zakupie walut obcych, miała miejsce 18 grudnia – wynikało z informacji PAP Biznes, którą później potwierdzili członkowie RPP Eryk Łon, Rafał Sura i Jerzy Żyżyński.

Rafał Tuszyński (PAP Biznes)

tus/ ana/

2020-12-30 12:42  Warszawa (PAP)

 

Prof. dr hab. Jerzy Żyżyński, członek Rady Polityki Pieniężnej

Artykuły powiązane

Stopy procentowe: doświadczenie duńskie

Kategoria: VoxEU
Doświadczenia Danii pokazują, że wpływ polityki monetarnej w warunkach ujemnych stóp funkcjonuje dobrze. Ale wydaje się, że proces przenoszenia oficjalnych stóp referencyjnych na oprocentowanie kredytów bankowych jest wolniejszy niż gdy obowiązują dodatnie, referencyjne stopy procentowe.
Stopy procentowe: doświadczenie duńskie

Skąd się biorą ujemne realne stopy procentowe?

Kategoria: Analizy
Ujemne poziomy realnych stóp procentowych są nie tyle efektem dyskrecjonalnych decyzji banków centralnych, co przede wszystkim wynikają ze zmian uwarunkowań gospodarczych. W ostatnich dekadach realne stopy procentowe na świecie systematycznie się obniżały i obecnie w większości gospodarek rozwiniętych, a także w wielu gospodarkach wschodzących – w tym w Polsce – są ujemne.
Skąd się biorą ujemne realne stopy procentowe?

Polityka pieniężna - problem niespójności czasowej

Kategoria: VoxEU
Dekada zerowych, a nawet ujemnych stóp proc. w gospodarkach rozwiniętych skłaniała do ciągłej akumulacji długu i poszukiwania rentowności w bardziej ryzykownych aktywach, a zarazem prowadziła do erozji rentowności banków w sektorze detalicznym. Omawiamy środki, które banki centralne wykorzystały do skompensowania rentowności banków.
Polityka pieniężna - problem niespójności czasowej