Ludwik Kotecki z RPP: Inflacja wzrośnie jeszcze o maksymalnie 3 pkt. proc., jest przestrzeń do kolejnych podwyżek stóp

Ludwik Kotecki z RPP: Inflacja wzrośnie jeszcze o maksymalnie 3 pkt. proc., jest przestrzeń do kolejnych podwyżek stóp

Ludwik Kotecki, Członek RPP

Bardzo wysoka i nadal rosnąca inflacja powoduje, że stopy procentowe powinny nadal być podnoszone – ocenia Ludwik Kotecki, członek Rady Polityki Pieniężnej. Według Koteckiego inflacja w ujęciu rok do roku może wzrosnąć jeszcze o maksymalnie 3 pkt. proc.

„Niestety jest tak, że inflacja jest bardzo wysoka i chyba jeszcze rosnąca, a stopy procentowe są niższe (…), mamy tzw. ujemne realne stopy proc. To znaczy, że podnoszenie stóp powinno chyba jeszcze jakiś czas trwać. Nie chce mówić jakimi krokami, czy wolniej czy szybciej, ostatnie podwyżki były nierówne (…) No ale stopa jest na poziomie 5,25 proc. w porównaniu z inflacją na poziomie ponad 12 proc. – wygląda na to, że jeszcze jest miejsce na kolejne podwyżki” – powiedział Kotecki w radiu RMF FM. […]

(PAP Biznes, pat/ ana, 2022-05-16 18:40, Warszawa)

Ludwik Kotecki, Członek RPP

Artykuły powiązane

Skąd się biorą ujemne realne stopy procentowe?

Kategoria: Analizy
Ujemne poziomy realnych stóp procentowych są nie tyle efektem dyskrecjonalnych decyzji banków centralnych, co przede wszystkim wynikają ze zmian uwarunkowań gospodarczych. W ostatnich dekadach realne stopy procentowe na świecie systematycznie się obniżały i obecnie w większości gospodarek rozwiniętych, a także w wielu gospodarkach wschodzących – w tym w Polsce – są ujemne.
Skąd się biorą ujemne realne stopy procentowe?