Ludwik Kotecki z RPP: Kwietniowa podwyżka stóp proc. nie jest ostatnią w tym cyklu, prawdopodobnie będą kolejne

Kwietniowa podwyżka stóp procentowych nie jest ostatnią w tym cyklu, prawdopodobnie będą kolejne - ocenił członek Rady Polityki Pieniężnej Ludwik Kotecki, podczas Samorządowego Kongresu Finansowego w Sopocie. Zdaniem Koteckiego, inflacja w Polsce jest niedoszacowana i będzie prawdopodobnie wyższa niż zakładał to NBP w marcowej projekcji.
Ludwik Kotecki z RPP: Kwietniowa podwyżka stóp proc. nie jest ostatnią w tym cyklu, prawdopodobnie będą kolejne

Ludwik Kotecki, Członek RPP

„Dalsze podwyżki stóp są bardzo prawdopodobne, trzeba to sobie jasno powiedzieć, oczywiście mówię to w swoim imieniu, nie w imieniu Rady, nie mówię niczego nieoczywistego (…). Ostatnia podwyżka o 100 pb nie jest ostatnią podwyżką w cyklu zacieśniania polityki pieniężnej, bo prawdopodobnie będziemy widzieć kolejne takie decyzje” – powiedział Kotecki.

„To oznacza, że warunki funkcjonowania w gospodarce będą coraz trudniejsze dla każdego. W takich warunkach oczywiście dojdzie do spowolnienia. Być może dojdzie do recesji, ale w kontekście jakiegoś pojedynczego kwartału, zobaczymy ujemną dynamikę w ujęciu kwartał do kwartału. Natomiast nie zakładałbym ujemnej dynamiki w skali rocznej. Ciągle uważam, że polska gospodarka jest dosyć odprona nawet na takie szoki, jakie obserwujemy teraz. Z ograniczonym, ale jednak optymizmem patrzę na gospodarkę polską. Będziemy mieć prawdopodobnie wyższą inflację i niższy wzrost, ale nie recesję” – dodał. […]

pat/ mfm/

2022-04-12  Sopot (PAP)

Ludwik Kotecki, Członek RPP

Artykuły powiązane