Ludwik Kotecki z RPP: Nierównowagi gospodarcze w Polsce narastają, czego efektem jest wysoka inflacja

Ludwik Kotecki z RPP: Nierównowagi gospodarcze w Polsce narastają, czego efektem jest wysoka inflacja

2022-01-25 13:07  Warszawa (PAP)

Nierównowagi gospodarcze w Polsce narastają, czego efektem jest wysoka inflacja – powiedział w trakcie webinaru INE PAN członek RPP Ludwik Kotecki.

„Teraz mamy sytuację taką, że inflacja jest na poziomie 8-9 proc., a wzrost gospodarczy w ostatnim kwartale prawdopodobnie był na poziomie blisko 8 proc. rdr, a cały rok zamknie się dynamiką ok. 6 proc. To pokazuje, że mamy pędzącą rozgrzaną gospodarkę, w której nierównowagi narastają, czego efektem jest inflacja. (…) W gospodarce, która ma wzrost potencjalny na poziomie 3-4 proc., to ona jest w nierównowadze” – powiedział.

„Widzimy, że wynagrodzenia przestały rosnąć w tempie 6-8 proc., a teraz rosną w tempie powyżej 11 proc. i prawdopodobnie, to mój szacunek, znowu zobaczymy bardzo wysoką dynamikę wzrostu płac, z tego co się słyszy o podwyżkach wynagrodzeń w przedsiębiorstwach” – dodał.

Kotecki wymienił szereg innych – jego zdaniem – proinflacyjnych czynników, w tym wskazał na rolę kursu walutowego. […]

tus/ ana/

 

2022-01-25 14:12  Warszawa (PAP)

Pierwszym zadaniem nowej RPP będzie okiełznanie presji popytowej, która przeradza się także w presję kosztową – powiedział w trakcie webinaru INE PAN członek RPP Ludwik Kotecki.

„W krótkim i średnim okresie mamy (…) problem okiełznania presji popytowej, która się zresztą przeradza, częściowo sama, a częściowo przy okazji wprowadzenie Polskiego Ładu, w presję kosztową. To jest pierwsze zadanie dla nowej Rady” – powiedział.

Kotecki został w styczniu zaprzysiężony przez Senat na członka RPP i obejmie swoje obowiązki z dniem 26 stycznia. Najbliższe posiedzenie Rady zaplanowano na 8 lutego.

tus/ asa/


Artykuły powiązane

Kalendarium Wschodnie

Kategoria: Trendy gospodarcze
Poniżej w plikach pdf odpowiadających wybranym datom publikujemy Kalendarium Wschodnie. Jest to kalendarium istotnych wydarzeń gospodarczych z obszaru Rosji i Ukrainy opartych na najciekawszych informacjach z mediów działających w tych krajach.
Kalendarium Wschodnie

Tydzień w gospodarce

Kategoria: Raporty
Przegląd wydarzeń gospodarczych ubiegłego tygodnia (16–20.05.2022) – źródło: dignitynews.eu
Tydzień w gospodarce

Sankcje narastają, gospodarka słabnie, rubel się umacnia

Kategoria: Trendy gospodarcze
Sankcje przeciwko Rosji stopniowo się zwiększają. Mimo to kurs walutowy rubla, po okresie gwałtownego załamania na przełomie lutego, zaczął się umacniać, uzyskując w kwietniu poziom sprzed inwazji na Ukrainę.
Sankcje narastają, gospodarka słabnie, rubel się umacnia