Ludwik Kotecki z RPP: Szanse, że jesteśmy blisko końca podnoszenia stóp, są bardzo małe

Ludwik Kotecki z RPP: Szanse, że jesteśmy blisko końca podnoszenia stóp, są bardzo małe

Ludwik Kotecki, Członek RPP

Działania RPP są mało efektywne, bo neutralizuje je, odwraca polityka budżetowa, która działa silnie proinflacyjnie. Rada posługuje się tępym narzędziem, czyli stopami procentowymi, ponieważ innego nie ma. W obecnych warunkach to trochę jakby używać siekiery do zwalczania chwastu, jakim jest inflacja. Inne narzędzia, które w tej walce mogłyby być przydatne, nie są używane, a powinny być. Narzędziem, które może przynieść wymierne efekty w walce z inflacją, jest dzisiaj odpowiednia polityka budżetowa – mówi w wywiadzie dla Business Insider Polska Ludwik Kotecki, członek Rady Polityki Pieniężnej. […]

Ludwik Kotecki RPP: Szanse, że jesteśmy blisko końca podnoszenia stóp, są bardzo małe

 

(Businessinsider.com.pl, 2022.06.13 06:00)

Ludwik Kotecki, Członek RPP

Artykuły powiązane

Prezes NBP: Dziś wszyscy jesteśmy jastrzębiami

Kategoria: Raporty
W marcu możliwa jest kolejna podwyżka stóp procentowych – mówił prezes NBP Adam Glapiński na konferencji po lutowym posiedzeniu, na którym RPP podniosła stopy o 50 pb. Jego zdaniem, obecne dane i analizy wskazują, że jest przestrzeń do kontynuowania cyklu.
Prezes NBP: Dziś wszyscy jesteśmy jastrzębiami

Krótkoterminowe trudności, długoterminowe szanse

Kategoria: Trendy gospodarcze
Napływ imigrantów z Ukrainy w czasie obecnej wojny krótkoterminowo powoduje trudności, natomiast w długim terminie jest szansą na uzupełnienie polskiego rynku pracy - mówi Obserwatorowi Finansowemu Beata Javorcik, Główna Ekonomistka EBOR.
Krótkoterminowe trudności, długoterminowe szanse

Ewolucja w podejściu MFW do kontroli przepływów kapitału

Kategoria: VoxEU
Po kryzysie azjatyckim MFW rewiduje swoje poglądy na temat polityki zarządzania zmiennymi przepływami kapitału. Fundusz uznaje obecnie, że może istnieć potrzeba prewencyjnego wykorzystania kontroli przepływu kapitału.
Ewolucja w podejściu MFW do kontroli przepływów kapitału