Łukasz Hardt z RPP: Absolutnie nie można zejść ze stopami proc. poniżej zera

Łukasz Hardt z RPP: Absolutnie nie można zejść ze stopami proc. poniżej zera

Prof. Łukasz Hardt, członek Rady Polityki Pieniężnej (Fot. NBP)

Absolutnie nie można zejść w Polsce ze stopami procentowymi poniżej zera – Hardt, RPP

Absolutnie nie można zejść w Polsce ze stopami procentowymi poniżej zera – powiedział członek RPP Łukasz Hardt w trakcie webinarium Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego.

„Poniżej zera zejść nie możemy z wielu różnych powodów, moim zdaniem, absolutnie nie możemy zejść poniżej zera” – powiedział.(PAP Biznes)

tus/ asa/

 

2021-04-20 12:12  Warszawa (PAP)

Jest bardzo prawdopodobne, że odczyt inflacji za kwiecień wyniesie 4 proc. – Hardt, RPP

Jest bardzo prawdopodobne, że odczyt inflacji za kwiecień będzie na poziomie 4 proc. – powiedział w trakcie webinarium Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego członek RPP Łukasz Hardt. (PAP Biznes)

tus/ asa/

 

2021-04-20 12:10  Warszawa (PAP)

Nie można zapominać o dużych nierównościach inflacyjnych w Polsce – Hardt, RPP

Nie można zapominać o dużych nierównościach inflacyjnych w Polsce – powiedział w trakcie webinarium Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego członek RPP Łukasz Hardt.

„Szczególnie w Polsce, nierówności inflacyjne są bardzo wysokie – tzn. gospodarstwa relatywnie uboższe stykają się z wyższą inflacją niż gospodarstwa relatywnie bardziej zamożne. Jak spojrzymy na Polskę i oszacowanie nierówności inflacyjnych, problem jest o tyle poważniejszy niż w innych krajach, że system podatku dochodowego od osób fizycznych – można powiedzieć – wybitnie progresywny nie jest” – powiedział Hardt.

„Nierówności inflacyjne w Polsce są relatywnie prawie najwyższe w Europie i o tym nie możemy zapomnieć” – dodał. (PAP Biznes)

tus/ ana/

 

2021-04-20 12:18  Warszawa (PAP)

Kontynuacja ekspansji fiskalnej do momentu wejścia na ścieżkę odbudowy – Hardt, RPP

Ekspansja fiskalna powinna być kontynuowana do momentu trwałego wejścia na ścieżkę odbudowy gospodarki, ale pomoc coraz bardziej ukierunkowana – powiedział w trakcie webinarium Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego członek RPP Łukasz Hardt. (PAP Biznes)

tus/ gor/

 

2021-04-20 12:49  Warszawa (PAP)

Osłabienie kursu złotego działa nieco proinflacyjne – Hardt, RPP

Osłabienie kursu złotego działa nieco proinflacyjne, szczególnie biorąc pod uwagę koszty energii i wysokich cen praw do emisji CO2 – powiedział w trakcie webinarium Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego członek RPP Łukasz Hardt.

„Ostrożnie z kursem walutowym. Świat, gdzie osłabienie waluty – na przykład polskiego złotego – silnie wspierało eksporterów, tego świata już nie ma w Polsce. (…) Bo polskie firmy funkcjonują w globalnych łańcuchach produkcji, co znaczy, upraszczam, że sprzedają i eksportują, otrzymując zapłatę w walucie obcej, ale przecież kupując często czynniki produkcji płacą też w walucie obcej. Polski eksport jest bardzo silnie importochłonny” – powiedział Hardt.

„Osłabienie kursu waluty, np. złotego, też jest jednak jakoś pro-inflacyjne. W debacie publicznej mówiło się, że jak złoty się osłabia, a ceny ropy na rynku globalnym rosną, to będziemy płacili więcej za paliwo na stacji benzynowej. Teraz doszło coś bardzo ważnego. Żyjemy w świcie, w UE, gdzie prawo do emisji Co2 przekroczyło 40 EUR za tonę. To znaczy, że jak kurs złotego się osłabia, to również jesteśmy w sytuacji wzmocnienia negatywnego szoku podażowego związanego ze wzrostem cen energii elektrycznej. Wiemy jak emisyjna jest polska gospodarka” – dodał.

(PAP Biznes)

tus/ asa/

 

2021-04-20 12:59  Warszawa (PAP)

Maleje drożność kanału skupu aktywów NBP, TLTRO pomogłyby inwestycjom po pandemii – Hardt, RPP

Drożność kanału skupu aktywów NBP maleje, więc nadal istnieje potrzeba wprowadzenia polskich operacji TLTRO, które pomogą rozruszać inwestycje po pandemii – powiedział w trakcie webinarium Polskiego Towarzystwa Ekonomicznego członek RPP Łukasz Hardt.

„Kluczowe wyzwanie dla polityki pieniężnej i policy mix w Polsce jest takie: jak nie wpaść w pułapkę dominacji fiskalnej. Skoro inflacja przed kryzysem była tak podwyższona w Polsce to wydawało się mi osobiście wtedy, i to podtrzymuję, że reakcja banku centralnego powinna być absolutnie radykalna, ale bardziej na dłuższym końcu krzywej rentowności – skup aktywów, obligacji a nie tak silne obniżanie stopy procentowej” – powiedział Hardt.

„Im dłużej bank centralny jest aktywny na dłuższym końcu krzywej rentowności i im więcej skupuje aktywów, upraszczam, to efektywność tego kanału manele, im dłużej jest on stosowany. (…) To też jest istotna kwestia do dyskusji – czy ten kanał oddziaływania NBP na sferę realną jest drożny i jak długo jeszcze drożny będzie – moja teza jest taka, że jego drożność spada” – dodał.

Hardt podtrzymał wcześniej wielokrotnie wyrażaną opinię, że w Polsce brakuje w polityce pieniężnej mniej standardowego instrumentu – udostępnienia przez NBP bankom komercyjnym taniego pieniądza po koszcie niższym od referencyjnego, który to pieniądz banki mogłyby przekazać przedsiębiorstwom na rzecz ich aktywności inwestycyjnej.

„Gdy gospodarka zacznie się odradzać (…) liczymy na to, że firmy wystartują z inwestycjami, chociażby z odtworzeniowymi na początku, więc takie narzędzie bardzo by się przydało. To narzędzie jest powszechnie stosowane na świecie” – dodał. (PAP Biznes)

tus/ asa/

Prof. Łukasz Hardt, członek Rady Polityki Pieniężnej (Fot. NBP)

Artykuły powiązane

Tydzień w gospodarce

Kategoria: Raporty
Przegląd wydarzeń gospodarczych ubiegłego tygodnia (25–29.04.2022) – źródło: dignitynews.eu
Tydzień w gospodarce

Najsprawniejszy bankier świata stworzył od zera wielki bank w Indiach

Kategoria: Analizy
Według tygodnika "The Economist", traktowanego przez biznes na całym świecie z wyjątkową atencją, najsprawniejszym bankierem dzisiaj nie jest jakiś wielki ważniak z okolic Wall Street, londyńskiego City lub Hongkongu, a Hindus z banku w Mumbaju.
Najsprawniejszy bankier świata stworzył od zera wielki bank w Indiach

Tydzień w gospodarce

Kategoria: Raporty
Przegląd wydarzeń gospodarczych ubiegłego tygodnia (04–08.04.2022) – źródło: dignitynews.eu
Tydzień w gospodarce