Przemysław Litwiniuk z RPP: Inflacja bazowa i polityka fiskalna podstawowymi czynnikami dla decyzji ws. dalszego zacieśniania

Przemysław Litwiniuk z RPP: Inflacja bazowa i polityka fiskalna podstawowymi czynnikami dla decyzji ws. dalszego zacieśniania

[…] „W moim przekonaniu istotne są dwa czynniki. Pierwszy to wciąż rosnąca – może nie znacznie, ale jednak – inflacja bazowa. Drugi czynnik to polityka budżetowa. Jesteśmy w przededniu roku wyborczego i niestety to czego się spodziewam w zakresie kształtu tej polityki, w szczególności jeśli chodzi o planowany poziom wydatków nieinwestycyjnych, to coś, co może być przeciwskuteczne w walce z inflacją. Te dwa czynniki stanowią podstawowe przesłanki, ale nie jedyne, formułowania poglądu co do konieczności dalszego zacieśniania polityki monetarnej” – powiedział w telewizji Biznes24 Litwiniuk.

(PAP Biznes, pat/ osz/, 2022-08-17 08.38, Warszawa)


Artykuły powiązane

Kalendarium Wschodnie

Kategoria: Trendy gospodarcze
Poniżej w plikach pdf odpowiadających wybranym datom publikujemy Kalendarium Wschodnie. Jest to kalendarium istotnych wydarzeń gospodarczych z obszaru Rosji i Ukrainy opartych na najciekawszych informacjach z mediów działających w tych krajach.
Kalendarium Wschodnie

Analizy Wschodnie

Kategoria: Trendy gospodarcze
Poniżej przedstawiamy najciekawsze fragmenty tekstów analitycznych opublikowanych w mediach ukraińskich w ostatnich dniach.
Analizy Wschodnie

Polityka fiskalna i gospodarcza na zakręcie

Kategoria: Instytucje finansowe
Inicjatywa Trójmorza przyczyni się do wzmocnienia Unii Europejskiej. Jej główne założenia – rozwój infrastruktury, cyfryzacja i transformacja energetyczna – dobrze się wpisują w cele ogólnoeuropejskie. A ściślejsza współpraca będzie tylko sprzyjać dalszej konwergencji dochodów w tej części świata – uważa Kenji Okamura, zastępca dyrektora zarządzającego Międzynarodowego Funduszu Walutowego.
Polityka fiskalna i gospodarcza na zakręcie