Przemysław Litwiniuk z RPP: Pieniądze to nie wszystko: Koszmar Polaków. Zabójcze kredyty będą rosły

Inflacja nie odpuszcza, a w walce z nią Rada Polityki Pieniężnej od kilku miesięcy podnosi stopy procentowe. To koszmar dla osób, które spłacają kredyty, bo z tego powodu rośnie im wysokość rat. Na ile podwyżek musimy się przygotować? Czy stopy mogą rosnąć bez końca? To w rozmowie z Hubertem Biskupskim wyjaśnia prof. Przemysław Litwiniuk.
Przemysław Litwiniuk z RPP: Pieniądze to nie wszystko: Koszmar Polaków. Zabójcze kredyty będą rosły

Stopy procentowe to lekarstwo na inflację i zmora kredytobiorców. Od września nawet najniższe raty zauważalnie wzrosły, a osoby, które zaciągnęły kredyty z wysoką ratą musiały pogodzić się ze znacznym uszczupleniem comiesięcznego budżetu.  Ile razy jeszcze Rada Polityki Pieniężnej będzie podnosić stopy procentowe? Według Ryszarda Wnorowskiego RPP nie powinna nakładać sobie „żadnych limitów” dot. wysokości stóp procentowych. Członek RPP wspominał nawet o perspektywie stóp w wysokości 7,7 proc. Rynek oczekuje z kolei stóp w wysokości nawet 6,5 proc. Na co jeszcze musimy się przygotować? O tym Hubert Biskupski  rozmawia z prof. Przemysławem Litwiniukiem w programie „Super Biznesu” „Pieniądze to nie wszystko”.

Zdaniem Litwiniuka, nie ma górnej granicy podwyżek stóp procentowych, ale zbliżamy się już prawdopodobnie do końca podwyżek, biorąc oczywiście pod uwagę aktualne dane gospodarcze i prognozy – zastrzega członek RPP w rozmowie z Biskupskim.

Dzisiaj jest pewne, że nic nie jest pewne. Dzisiaj stwierdzanie kategoryczne czegokolwiek byłoby wprowadzaniem w błąd. Obecnie RPP działa o aktualne prognozy gospodarcze – mówił Litwiniuk, jak dodał szczyt inflacji obecnie przewidywany jest w okresie lipiec-wrzesień br., i może osiągnąć pułap 17 proc., ale jak już wcześniej zastrzegałem niczego nie można stwierdzać kategorycznie. Wszystko zależy od czynników zewnętrznych, a przede wszystkim w jakim kierunku będzie ewoluował konflikt na Ukrainie. […]

https://superbiz.se.pl/wiadomosci/pieniadze-to-nie-wszystko-koszmar-polakow-zabojcze-kredyty-beda-rosly-aa-KKQp-JfYg-guNV.html

 

SUPERBIZNES, 2022-04-20 14:29


Artykuły powiązane

Polityka pieniężna - problem niespójności czasowej

Kategoria: VoxEU
Dekada zerowych, a nawet ujemnych stóp proc. w gospodarkach rozwiniętych skłaniała do ciągłej akumulacji długu i poszukiwania rentowności w bardziej ryzykownych aktywach, a zarazem prowadziła do erozji rentowności banków w sektorze detalicznym. Omawiamy środki, które banki centralne wykorzystały do skompensowania rentowności banków.
Polityka pieniężna - problem niespójności czasowej

Skąd się biorą ujemne realne stopy procentowe?

Kategoria: Analizy
Ujemne poziomy realnych stóp procentowych są nie tyle efektem dyskrecjonalnych decyzji banków centralnych, co przede wszystkim wynikają ze zmian uwarunkowań gospodarczych. W ostatnich dekadach realne stopy procentowe na świecie systematycznie się obniżały i obecnie w większości gospodarek rozwiniętych, a także w wielu gospodarkach wschodzących – w tym w Polsce – są ujemne.
Skąd się biorą ujemne realne stopy procentowe?