Żyżyński z RPP: Inflacja powyżej oczekiwań, do końca roku stopy raczej bez zmian

Żyżyński z RPP: Inflacja powyżej oczekiwań, do końca roku stopy raczej bez zmian

Prof. dr hab. Jerzy Żyżyński, członek Rady Polityki Pieniężnej

Miesięczny odczyt inflacji za sierpień ukształtował się powyżej oczekiwań, ale w związku z uwarunkowaniami pandemicznymi stopy procentowe raczej pozostaną bez zmian do końca bieżącego roku – powiedział PAP Biznes członek RPP Jerzy Żyżyński, zapytany o komentarz do odczytu flash GUS inflacji za sierpień.

„Trzeba patrzeć na miesięczne odczyty inflacji. Spadek miesięcznego odczytu CPI do 0,2 proc. z 0,4 proc. to pozytywny kierunek, choć sądziłem, że odczyt mdm będzie niższy – na minusie albo ok. zera. Obniżenie miesięcznej inflacji jest zgodne z oczekiwaniami, choć biorąc po uwagę efekty bazy odczyt mógłby być niższy. Koszyk CPI jest złożony z wielu różnych pozycji, więc trzeba by się teraz dokładnie przyjrzeć, jak one się kształtowały. Zobaczymy, co w przyszłym tygodniu powiedzą analitycy z NBP na ten temat” – powiedział Żyżyński.

„Stopy procentowe na razie pozostaną bez zmian, podobnie jak w USA, gdzie pomimo inflacji zapowiedziano, że nie będzie zmian stóp procentowych. To jest nietypowy kryzys – wywołany nie przez czynniki czysto ekonomiczne, ale przez ograniczenia związane z epidemią. Do końca bieżącego roku raczej nie będzie zmian stóp procentowych w Polsce. Trzeba poczekać, jak rozwinie się czwarta fala epidemii” – dodał.

Według Żyżyńskiego wzrost inflacji powyżej oczekiwań może być spowodowany czynnikami leżącymi poza możliwością oddziaływania polityki pieniężnej.

„To są reakcje po pandemicznym kryzysie. Podmioty gospodarcze różnie reagują, wciąż chcą odrobić straty, ale mają też w tym względzie ograniczone możliwości, bo jednocześnie dochody ludności aż tak bardzo nie wzrosły. W grę wchodzi także efekt bazy. Mamy do czynienia z nietypową sytuacją, żadna teoria nie mówi nic na ten temat. Musimy się kierować intuicją ekonomiczną” – dodał.

Żyżyński zaznaczył, że śledzi przede wszystkim opracowania dotyczące rynku pieniężnego.

„Jeżeli rosną ceny, a nie ma na rynku pieniężnym ekspansji kredytu, to co my możemy zrobić? Bank centralny działa stopami procentowymi na rynek pieniężny. Dopiero jeżeli inflacja jest spowodowana nadmiernym wzrostem popytu wywołanym przez akcję kredytową rosnącą powyżej oczekiwań, to wtedy trzeba byłoby wzrost kredytu wyhamować poprzez wzrost stóp procentowych” – powiedział.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych w sierpniu wzrosły o 5,4 proc. rdr, a w porównaniu z poprzednim miesiącem ceny wzrosły o 0,2 proc. – podał Główny Urząd Statystyczny w szacunku flash. Ekonomiści ankietowani przez PAP Biznes szacowali, że ceny towarów i usług w sierpniu wzrosły rdr o 5,2 proc., a mdm wzrosły o 0,1 proc.

Rafał Tuszyński (PAP Biznes)

2021-08-31 11:15  Warszawa (PAP)

Inflacja powyżej oczekiwań, ale do końca roku stopy proc. raczej bez zmian – Żyżyński, RPP (pap.pl)

 

Prof. dr hab. Jerzy Żyżyński, członek Rady Polityki Pieniężnej

Artykuły powiązane