Gospodarka spowalnia, ale łagodnie

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury, informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce, spadł we wrześniu o 0,2 pkt w stosunku do sierpnia. Zmiana była niewielka i bez znaczenia dla dominującej w ciągu ostatniego roku tendencji do łagodnego spadku wskaźnika koniunktura. To zapowiada spowolnienie gospodarcze bez zagrożenia recesją.

Ostatnie badania wskazują na niewielką poprawę tempa napływu nowych zamówień. Dotyczy to zarówno zamówień pochodzących od krajowych odbiorców, jak i tych kierowanych zagranicę.

– Niewielka poprawa – ocenia sytuację koniunkturalną Maria Drozdowicz z Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych BIEC, nie zmienia jednak dominującej od ponad roku tendencji do kurczenia się portfela zamówień w firmach. Ich spadek najbardziej odczuwają firmy z branży samochodowej oraz producenci pozostałych pojazdów, producenci tekstyliów i odzieży oraz przemysł farmaceutyczny. Niepokoi również spadek zamówień u producentów maszyn i urządzeń. Świadczy on bowiem o wygaszaniu inwestycji w poszerzanie i modernizowanie mocy wytwórczych.

W przedsiębiorstwach wzrosły zapasy wyrobów gotowych. Przedsiębiorcy od kwietnia redukowali ich poziom, dostosowując poziom zapasów do spodziewanej niższej aktywności produkcyjnej oraz ograniczając tym samym koszty działalności. Obecny wzrost zapasów w magazynach firm świadczy o tym, że proces dostosowywania ich poziomu do skali obecnej i przewidywanej w najbliższym czasie produkcji nie został zakończony.

Przedsiębiorcy w dalszym ciągu uważają, że mają nadmiar zmagazynowanych zapasów. Nieznacznie wzrosła wydajność pracy. Podkreślić jednak należy, że od początku 2011 roku nie wykazywała ona tendencji do poprawy, oscylując wokół zbliżonych do siebie wartości.

– Podejmowane w ostatnich miesiącach działania mające na celu redukcję kosztów funkcjonowania firm, przejawiające się głównie w ograniczaniu tempa wzrostu wynagrodzeń, redukcji zatrudnienia oraz wyzbywaniu się nadmiernych zapasów, doprowadzą do wzrostu wydajności pracy, co pomoże przedsiębiorstwom przetrwać czas dekoniunktury – prognozuje Drozdowicz.

W rezultacie podejmowanych przez firmy procesów dostosowawczych stabilizuje się ich sytuacja finansowa. Oceny kondycji finansowej przedsiębiorstw, dokonywane przez menedżerów nie zmieniły się w stosunku do ocen z poprzedniego miesiąca.

Pogorszyły się natomiast oceny ogólnego klimatu koniunktury i oceny perspektyw rozwojowych całej gospodarki. Utrzymująca się już od dłuższego czasu atmosfera zagrożenia kolejną poważną recesją na świcie wpływa na nastroje przedstawicieli firm. Ich oceny na temat perspektyw rozwojowych polskiej gospodarki pogarszają się od początku 2011 roku.

WW KOniunktury wrzesien 2012

Podaż pieniądza M3 w ujęciu realnym pozostała na niezmienionym wobec poprzedniego miesiąca poziomie. Drugi miesiąc z rzędu ubywa gotówki w obiegu. Spadła wartość depozytów gospodarstw domowych oraz przedsiębiorstw. W dalszym ciągu słabnie akcja kredytowa dla gospodarstw domowych.

Na warszawskiej Giełdzie Papierów Wartościowych od dwóch miesięcy rośnie jej podstawowy wskaźnik WIG. Są to na razie wzrosty niewielkie w porównaniu z blisko 20 proc. spadkiem, który dominował od czerwca 2011 roku do maja tego roku.

WW KOniunktury wrzesien 2012
WW KOniunktury wrzesien 2012

Tagi


Artykuły powiązane

Obawy o finanse a krańcowa skłonność do konsumpcji

Kategoria: Trendy gospodarcze
Wyniki prowadzonego w czasie pandemii badania, pokazują, że brytyjskie gospodarstwa domowe, obawiające się o swoją przyszłość finansową - w przypadku jednorazowej korzystnej zmiany dochodu -  zamierzają jednak wydać na konsumpcję więcej niż pozostałe.
Obawy o finanse a krańcowa skłonność do konsumpcji

Cyfryzacja przedsiębiorstw w czasie pandemii COVID-19

Kategoria: Trendy gospodarcze
Pandemia przyspieszyła transformację cyfrową, która stała się integralną częścią społeczeństwa oraz przetrwania europejskich i amerykańskich firm. Unia Europejska pozostaje jednak w tyle za Stanami Zjednoczonymi pod względem cyfryzacji przedsiębiorstw.
Cyfryzacja przedsiębiorstw w czasie pandemii COVID-19