Inflacja pozostanie niska i stabilna

Wskaźnik Przyszłej Inflacji w sierpniu utrzymał się na niskim poziomie zbliżonym do wartości z ostatnich miesięcy - ocenia Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych BIEC. Presja na ewentualny wzrost cen zarówno po stronie konsumentów jak i producentów jest bardzo słaba. Dodatkowym źródłem deflacji są bardzo niskie ceny surowców – a zwłaszcza ropy naftowej oraz sezonowe spadki cen żywności.

WPI

Przedsiębiorstwa produkcyjne oczekują spadku cen wytwarzanych przez nie wyrobów. Jest to obecnie główny czynnik obniżający WPI. W 12 spośród 22 branż gospodarki dominują tendencje do obniżania cen. W największym stopniu dotyczy to branży przetwarzającej ropę naftową i koks. Jest to związane ze znacznym spadkiem cen ropy naftowej na światowych rynkach. W lipcu 2015 roku spadały również ceny pozostałych surowców zarówno przemysłowych jak i żywności.

Podobne oczekiwania na temat cen wyrażają konsumenci. Zarówno w badaniach NBP jak i OECD oczekiwania inflacyjne znajdują się na najniższych poziomach od początku prowadzenia badań.

Wykorzystanie mocy produkcyjnych w przedsiębiorstwach na początku III kwartału kształtowało się na poziomie zbliżonym do początku roku i średnio dla przemysłu wynosił ok. 78 proc..

Jednostkowe koszty pracy są bardzo stabilne. W ciągu ostatniego roku ich wzrost nie przekroczył 1 proc.

WPI

Tagi


Artykuły powiązane

Czego można się dowiedzieć o oczekiwaniach inflacyjnych

Kategoria: VoxEU
Oczekiwania inflacyjne gospodarstw domowych są zwykle zawyżone, systematycznie niesymetryczne i skorelowane z cechami społecznymi i demograficznymi. Badanie tych niejednorodności i ich wpływu na zagregowane wyniki gospodarcze jest obecnie kluczowym wyzwaniem dla decydentów politycznych.
Czego można się dowiedzieć o oczekiwaniach inflacyjnych