Presja inflacyjna nie słabnie

Wskaźnik Przyszłej Inflacji w kwietniu 2011 ponownie wzrósł. W gospodarce w dalszym ciągu utrzymuje się podwyższona presja inflacyjna, choć producenci nie mają więcej przestrzeni do podnoszenia cen. Ewentualny wzrost inflacji w efekcie podwyższonych oczekiwań inflacyjnych konsumentów pojawi się jedynie w sytuacji wzrostu wynagrodzeń i świadczeń społecznych, lecz ten czynnik nie stanowi teraz dużego zagrożenia – ocenia Maria Drozdowicz z Biura Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

WPI

Spośród dziewięciu składowych Wskaźnika Przyszłej inflacji sześć działało w kierunku przyspieszonego wzrostu cen, zaś trzy w kierunku ograniczenia inflacji.

Najsilniejszy wpływ na wzrost wskaźnika wywarł w tym miesiącu wzrost cen usług transportu i magazynowania. Od października do grudnia ub. roku ceny te spadały. W styczniu br. odnotowano wzrost cen tej kategorii usług. Najsilniej wzrosły ceny usług transportu, co wiązać należy ze wzrostem cen paliw.

W dalszym ciągu obserwujemy wysoki poziom oczekiwań przedsiębiorców co do wzrostu cen na produkowane przez nich produkty. Tendencję do podnoszenia cen obserwujemy u większości producentów od początku ubiegłego roku, zaś w pierwszych dwóch miesiącach br. oczekiwania te podniosły się niemal trzykrotnie. W marcu br. rosły one jednak zdecydowanie wolniej, co może być zapowiedzią ograniczenia presji inflacyjnej. W dalszym ciągu najsilniejsze oczekiwania co do wzrostu cen dominują u producentów żywności, w branży tekstylnej i odzieżowej oraz w przemyśle chemicznym. Ustabilizowały się oczekiwania co kształtowania się cen w branży farmaceutycznej. Redukcję cen na swe wyroby zapowiadają przedstawiciel producentów komputerów i urządzeń elektronicznych.

Zarówno skala przyrostu kredytów, jak również zaostrzone kryteria ich przyznawania przez banki oraz ostatnia podwyżka podstawowych stóp procentowych NBP nie zwiastują ekspansji kredytowej, co mogłoby się przełożyć na inflację.

W marcu nieznacznie spadły jednostkowe koszty pracy w sektorze przedsiębiorstw. Rosły one umiarkowanym tempem od jesieni ubiegłego roku. Niewielka redukcja kosztów pracy być może była przyczyną ograniczenia oczekiwań przedsiębiorców co do wzrostu cen na produkowane przez nich wyroby. Ostanie dane wskazują na wolniejszy wzrost wynagrodzeń. Przedsiębiorcy starają się ograniczyć koszty funkcjonowania swych firm i mniej skłonni są podnosić wynagrodzenia.

WPI
WPI

Tagi


Artykuły powiązane

Czego można się dowiedzieć o oczekiwaniach inflacyjnych

Kategoria: VoxEU
Oczekiwania inflacyjne gospodarstw domowych są zwykle zawyżone, systematycznie niesymetryczne i skorelowane z cechami społecznymi i demograficznymi. Badanie tych niejednorodności i ich wpływu na zagregowane wyniki gospodarcze jest obecnie kluczowym wyzwaniem dla decydentów politycznych.
Czego można się dowiedzieć o oczekiwaniach inflacyjnych

Sankcje narastają, gospodarka słabnie, rubel się umacnia

Kategoria: Trendy gospodarcze
Sankcje przeciwko Rosji stopniowo się zwiększają. Mimo to kurs walutowy rubla, po okresie gwałtownego załamania na przełomie lutego, zaczął się umacniać, uzyskując w kwietniu poziom sprzed inwazji na Ukrainę.
Sankcje narastają, gospodarka słabnie, rubel się umacnia