48 proc. firm planuje podnieść wynagrodzenia na początku ‘20

Na początku 2020 r. wynagrodzenia planuje podnieść 48 proc. firm w Polsce. To o 4 p.p. badanych więcej niż w analogicznym okresie 2018 r. – wynika z najnowszego badania Randstad. Równocześnie o 15 p.p. spadł odsetek firm deklarujących chęć zwiększenia zatrudnienia w nadchodzącym roku.

„Aż 48 proc. firm planuje podnieść wynagrodzenie swoim pracownikom na początku 2020 r. To najwyższy odsetek w całej historii badania. Jest to pochodna podniesienia płacy minimalnej od stycznia 2020 r. oraz sezonowości zmian – firmy z reguły przyznają podwyżki w pierwszym kwartale” – napisano w komentarzu do badania.

Jak wynika z badania, wynagrodzenia zostaną podniesione przede wszystkim w przedsiębiorstwach z regionu wschodniego (57 proc.). Obszar ten obejmuje województwa warmińsko-mazurskie, podlaskie, lubelskie i podkarpackie. W pozostałych regionach kraju odsetek firm, które planują podwyżki, waha się od 45 proc. w woj. zachodniopomorskim i pomorskim do 49 proc. w woj. lubuskim, wielkopolskim oraz kujawsko-pomorskim.

W połowie września2019 r. rząd przyjął rozporządzenie, w którym proponuje ustalenie wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę na poziomie 2600 zł brutto, co oznacza wzrost w stosunku do wysokości obowiązującej w roku bieżącym o 15,6 proc. oraz minimalnej stawki godzinowej na poziomie 17 zł.

„Zdaniem pracodawców konsekwencją podniesienia płacy minimalnej od stycznia 2020 r. będzie przede wszystkim wzrost cen produktów lub usług oferowanych przez firmy. Deklaruje tak 42 proc. przedsiębiorstw, które zatrudniają w oparciu o płacę minimalną. Prawie 1/3 organizacji ograniczy inwestycje. Taki sam odsetek wstrzyma podwyżki pracownikom o wyższych pensjach. 26 proc. nie będzie rekrutować nowych pracowników, a 18 proc. zredukuje zatrudnienie. 20 proc. pracodawców deklaruje, że podniesienie płacy minimalnej nie wpłynie na firmę” – napisano.

Według danych Randstad, odsetek firm, które deklarują chęć zwiększenia zatrudnienia spadła w ostatnim roku o 15 p.p. do 24 proc. Natomiast 62 proc. pracodawców chce utrzymać zatrudnienie na dotychczasowym poziomie (wzrost o 9 p.p. wobec 2018 r.).

Badanie przeprowadzono w dniach 8 października – 7 listopada 2019 r. na próbie 1000 osób odpowiadających w firmach bezpośrednio za zarządzanie kadrami i rekrutację nowych pracowników.

luk/asa/


Artykuły powiązane

Wpływ płacy minimalnej na rynek pracy i gospodarkę

Kategoria: Analizy
Spór o płacę minimalną trwa od lat, a właściwie o jej wysokość i relacje z innymi miarami wynagrodzeń. W krótkim okresie posługiwanie się narzędziem w postaci płacy minimalnej może spowodować wzrost najniższych wynagrodzeń bez negatywnego wpływu na miejsca pracy.
Wpływ płacy minimalnej na rynek pracy i gospodarkę

Płace minimalne w pogoni za średnimi

Kategoria: Oko na gospodarkę
Wynagrodzenie minimalne wynosi w Polsce w 2019 r. 2250 zł. Licząc w euro to zaledwie jedna trzecia najniższej pensji w Niemczech.
Płace minimalne w pogoni za średnimi

Wzrost PKB z zagrożeniami w dół, ale inflacja w celu

Kategoria: Raporty
Wzrost PKB o 3,6 proc. w 2020 roku zakłada centralna ścieżka projekcji NBP i 3,3 proc. w 2021 roku. Zagrożeń dla wzrostu jest jednak wiele, w tym wojna handlowa USA-Chiny i niebezpieczeństwo, że załamanie przemysłu w Niemczech przeniesie się na usługi.
Wzrost PKB z zagrożeniami w dół, ale inflacja w celu