Bank centralny Norwegii podwyższył stopy procentowe o 50 pb

Bank centralny Norwegii – Norges Bank – podwyższył stopy procentowe o 50 pb – podał bank w czwartkowym komunikacie.

Główna stopa – depozytowa – wynosi po tej podwyżce 1,25 proc. Wcześniej bank podwyższył ją na swoim posiedzeniu w marcu o 25 pb.

Analitycy spodziewali się w czwartek podwyżki benchmarku do 1,00 proc.

Norges Bank wskazał w czwartek, że kolejna podwyżka stóp procentowych najprawdopodobniej nastąpi w sierpniu – do 1,50 proc. Dodał, że do lata 2023 główna stopa może wzrosnąć do 3 proc.

Norges Bank spodziewa się CPI w 2022 r. na poziomie 3,2 proc. wobec szacowanych wcześniej 2,5 proc., oraz wzrostu PKB o 3,5 proc. wobec wcześniejszej prognozy +4,1 proc.

 

aj/ asa/


Artykuły powiązane

Skąd się biorą ujemne realne stopy procentowe?

Kategoria: Analizy
Ujemne poziomy realnych stóp procentowych są nie tyle efektem dyskrecjonalnych decyzji banków centralnych, co przede wszystkim wynikają ze zmian uwarunkowań gospodarczych. W ostatnich dekadach realne stopy procentowe na świecie systematycznie się obniżały i obecnie w większości gospodarek rozwiniętych, a także w wielu gospodarkach wschodzących – w tym w Polsce – są ujemne.
Skąd się biorą ujemne realne stopy procentowe?

Prezes NBP: stopy procentowe nie wzrosną, rynek się myli

Kategoria: Raporty
Obserwatorzy liczący na zwrot w polityce pieniężnej NBP muszą obejść się smakiem. Prezes NBP prof. Adam Glapiński podtrzymał, że ani stopy proc., ani program skupu obligacji nie ulegną zmianom przynajmniej do połowy 2022 r.
Prezes NBP: stopy procentowe nie wzrosną, rynek się myli

Stopy procentowe: doświadczenie duńskie

Kategoria: VoxEU
Doświadczenia Danii pokazują, że wpływ polityki monetarnej w warunkach ujemnych stóp funkcjonuje dobrze. Ale wydaje się, że proces przenoszenia oficjalnych stóp referencyjnych na oprocentowanie kredytów bankowych jest wolniejszy niż gdy obowiązują dodatnie, referencyjne stopy procentowe.
Stopy procentowe: doświadczenie duńskie