Bank Grecji zawiesza podniesienie współczynnika adekwatności kapitałowej

Bank Grecji porzucił plany podniesienia współczynnika adekwatności kapitałowej Tier I dla greckich banków komercyjnych ze względu ze względu na ich trudną sytuację – poinformowały źródła w greckim banku centralnym.

Współczynnnik adekwatności kapitałowej Tier I został podniesiony z 8 do 9 proc. w lutym br. Banki komercyjne miały czas do 30 września, aby spełnić nowe wymagania. Bank centralny obniżył współczynnik do 8 proc. planując jednocześnie powrót do założonej wartości.

Costas Azariadis, profesor ekonomii na Washington University greckiej narodowości powiedział „W Grecji bardzo brakuje płynności. Obniżenie współczynnika adekwatności kapitałowej będzie oznaczało, że greckei banki będą potrzebowały mniej rezerw i będą mogły przyspieszyć akcję kredytową dla pogrążonego w kryzysie sektora prywatnego”.


Artykuły powiązane

Czytelnicze refleksje o naturze ludzkiej (i ekonomii)

Kategoria: Trendy gospodarcze
Książka prof. Adama Glapińskiego z pewnością zaskoczy niejednego czytelnika, który może spodziewałby się pozycji traktującej np. o polityce pieniężnej czy bankowości centralnej. Tymczasem otrzymał rozważania o człowieku, jego naturze i zasadach funkcjonowania ludzi w  środowisku przyrodniczym.
Czytelnicze refleksje o naturze ludzkiej (i ekonomii)

Hiszpańska bankowość pod lupą

Kategoria: Analizy
Hiszpańska bankowość podniosła się z głębokiego kryzysu. Dzisiaj system bankowy jest stabilny i mniej rozdrobniony. Systematycznie poprawiała się jakość kredytów, która była bolączką hiszpańskich banków.
Hiszpańska bankowość pod lupą