Barnier: Potrzebujemy europejskiej unii energetycznej

Potrzebujemy europejskiej unii energetycznej tak, jak zbudowaliśmy europejską unię bankową – powiedział w piątek w Warszawie Michel Barnier, komisarz ds. rynku wewnętrznego i usług.

Michel Barnier wziął udział w panelu dot. banków w Europie na dorocznej konferencji EBOR, która odbywa się w Warszawie. Zachęcał żeby kraje spoza strefy euro przystępowały do unii bankowej.

– Unia bankowa tworzy takie same reguły w strefie euro i poza nią. SRM to jest gwarancja bezpieczeństwa przeciwko dyskryminacji i preferencjom [narodowym] banków – powiedział Barnier. – Mówimy wyraźne „nie” dla protekcjonizmu!

Dodał również, że bardzo ważną sprawą jest finansowanie małych i średnich firm

– Sytuację w finansowaniu MIŚ musi zmienić unia bankowa, musi poprawić dostępność do kredytów.

– Potrzebujemy unii energetycznej tak jak zbudowaliśmy unię bankową – zakończył.

15 maja dziennik „Frankfurter Allgemeine Zeitung” napisał, że komisarz UE ds. energii Guenther Oettinger odrzuca polski pomysł unii energetycznej. Z wyjaśnień KE wynika, że Oettinger w dużej mierze zgadza się z pomysłem, choć nie w całości.

„Nie zgodzę się na wyznaczoną politycznie jednolitą cenę” – powiedział Oettinger w wywiadzie, o którym „FAZ” poinformował na swojej stronie internetowej.

(jr/km/OF)

 


Artykuły powiązane

Reguły fiskalne w Europejskiej Unii Walutowej

Kategoria: VoxEU
Istniejące reguły fiskalne Unii Europejskiej wymagają zmian - uważa panel ekspertów UE. Większość członków panelu opowiedziałaby się za jakąś kombinacją rad fiskalnych, bardziej elastycznych i antycyklicznych zasad lub zasad opartych na wydatkach, a także zwiększonego potencjału fiskalnego na poziomie Unii Europejskiej.
Reguły fiskalne w Europejskiej Unii Walutowej

Priorytety Inicjatywy Trójmorza a priorytety UE na lata 2019-2024

Kategoria: Trendy gospodarcze
Inicjatywa Trójmorza nie jest dla UE konkurencją, a próbą ściślejszej współpracy regionu, np. w zakresie infrastruktury, głównie pod względem gęstości sieci transportowych i energetycznych wewnątrz krajów, jak i połączeń między państwami Trójmorza, w szczególności na osi północ-południe.
Priorytety Inicjatywy Trójmorza a priorytety UE na lata 2019-2024

Wojna nie zatrzyma Fit for 55

Kategoria: Analizy
Rosyjska agresja przeciw Ukrainie może doprowadzić w UE do zwiększenia spalania węgla z uwagi na konieczność ograniczenia zużycia gazu. Jednak konieczność uniezależnienia się od surowców energetycznych ze Wschodu w średniej perspektywie może nawet przyspieszyć dekarbonizację gospodarki unijnej.
Wojna nie zatrzyma Fit for 55