Biały Dom planuje zmniejszyć budżet Dep. Stanu o 50 proc.

Biały Dom planuje zmniejszenie budżetu Departamentu Stanu USA o prawie 50 proc., zamknięcie wielu placówek dyplomatycznych, a także likwidację finansowania wszystkich organizacji międzynarodowych, w tym ONZ oraz Kwatery Głównej NATO – poinformowała we wtorek agencja AP, powołując się na amerykańskich urzędników.

Propozycja Biura Zarządzania i Budżetu Białego Domu została przedstawiona Departamentowi Stanu w ubiegłym tygodniu. Jest ona w bardzo wstępnej fazie – do tej pory nie ma akceptacji ze strony kierownictwa departamentu ani Kongresu. Glosowanie nad budżetem federalnym odbędzie się w nadchodzących miesiącach.

Według notatek z wewnętrznego spotkania Departamentu Stanu, do których dotarła AP, w nowym budżecie ma zostać zmniejszony o połowę fundusz na pomoc zagraniczną zarządzoną przez resort i Agencję ds. Rozwoju Międzynarodowego (USAID), zajmującą się koordynowaniem cywilnej pomocy zagranicznej i rozwojowej. W 2024 r. wartość tego funduszu wynosiła 52 mld dolarów.

Plan zawiera także zmniejszenie o ponad 25 proc. pomocy zagranicznej przekazywanej przez obie instytucje, zamrożenie płac do przyszłego roku oraz ograniczenie podróży i świadczeń dla pracowników służby zagranicznej USA. Biały Dom planuje również zaprzestanie finansowania ONZ, wielu jej agencji, głównych organizacji pozarządowych, a także m.in. Kwatery Głównej NATO. Zlikwidowane mają być też m.in. programy pomocowe dla uchodźców i imigrantów.

Jeden z wyższych rangą amerykańskich urzędników, cytowany przez AP, określił te decyzje jako „agresywne” pod względem cięcia kosztów.

Senator Jeanne Shaheen z New Hampshire, Demokratka w Senackiej Komisji Stosunków Zagranicznych, przyznała, że jest głęboko zaniepokojona proponowanymi cięciami.

„Kiedy >>America First<< stanie się >>America Alone<<, nasza gospodarka, bezpieczeństwo i dobrobyt ucierpią, a nasi przeciwnicy wypełnią pustkę pozostawioną przez administrację Trumpa” – napisano w oświadczeniu polityczki.

Jak zauważyła AP, choć propozycja jest wstępna, to już teraz wskazuje na priorytety administracji prezydenta USA Donalda Trumpa. Zbiega się też w czasie z cięciami dotyczącymi poziomów zatrudnienia i finansowania w całym rządzie federalnym, od ministerstwa edukacji po USAID.

mzb/ szm/ asa/


Artykuły powiązane

Obietnice kandydatów na prezydenta USA w zakresie gospodarki

Kategoria: Trendy gospodarcze
Czy jeśli listopadowe wybory prezydenckie w USA wygra Donald Trump powróci Trumponomika i wysoka inflacja? Czy jeśli wygra je Kamala Harris, to wystrzeli deficyt? Sprawdzamy co proponują kandydaci Republikanów i Demokratów na najważniejszy fotel w Białym Domu.
Obietnice kandydatów na prezydenta USA w zakresie gospodarki

Co zrobi Fed

Kategoria: Analizy
Niezależnie od poglądów na funkcjonowanie gospodarki światowej należy się zgodzić, że to jak będzie się ona rozwijać zależy od ekonomiki USA. Należy mieć na uwadze nie tylko udział gospodarki amerykańskiej w światowym PKB, ale również status dolara jako powszechnej waluty rezerwowej, rolę amerykańskiej giełdy w przepływach finansowych i wpływ rządu USA na międzynarodowe instytucje gospodarcze.
Co zrobi Fed

Rezultaty i przyszłość układu handlowego USA-Meksyk-Kanada

Kategoria: Trendy gospodarcze
Porozumienie handlowe USMCA zastąpiło w ostatnim roku pierwszej kadencji D. Trumpa Północnoamerykański Układ o Wolnym Handlu (NAFTA), przynosząc istotny wzrost obrotów w regionie. Powróciwszy do władzy, prezydent uznaje jednak osiągnięte rezultaty za niekorzystne dla USA i zapowiada stosowanie ceł w stosunku do Meksyku i Kanady.
Rezultaty i przyszłość układu handlowego USA-Meksyk-Kanada