BIEC, KM WSIiZ; W lipcu Barometr Ofert Pracy spadł nieznacznie

Barometr Ofert Pracy, wskazujący na zmiany liczby publikowanych w internecie ogłoszeń o zatrudnieniu, w lipcu 2020 r. nieznacznie spadł – podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych oraz Katedra Makroekonomii Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w Rzeszowie.

„Barometr Ofert Pracy, przygotowywany przez Katedrę Ekonomii i Finansów WSIiZ w Rzeszowie oraz Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych, wskazujący na zmiany liczby publikowanych w Internecie ogłoszeń o zatrudnieniu, po dwóch miesiącach odbudowy, w lipcu 2020 r. nieznacznie spadł. Bieżąca wartość wskaźnika jest o 13 proc. niższa od tej ze stycznia 2020 r., a w relacji do kwietnia, w którym wskaźnik osiągnął najniższą wartość w 2020 r. barometr odrobił zaledwie 3,5 proc.” – napisano w badaniu.

Wartość wskaźnika w lipcu 2020 r. wyniosła 225,5 pkt wobec 228,9 pkt w czerwcu 2020 r.

„Obecnie największym zagrożeniem dla rozwoju gospodarki jest wzrost liczby zakażeń na COVID-19 w Polsce i na świecie, a w konsekwencji możliwy powrót ograniczeń epidemiologicznych. Również kluczowym dla rozwoju i podejmowania krótko- i długookresowych decyzji zatrudnieniowych jest brak konkretnych informacji co do terminów pojawienia się na rynku szczepionki na nowy wirus. Kolejne źródło zagrożeń może stanowić zakończenie okresu wakacyjnego, dzięki któremu w niektórych kategoriach liczba ofert pracy wyraźnie wzrosła, co widać szczególnie w turystyce” – dodano.

luk/gor/


Artykuły powiązane

Potencjał do pracy zdalnej w różnych lokalizacjach

Kategoria: Trendy gospodarcze
Miasta – a w szczególności stolice – cechują się zazwyczaj większym udziałem zawodów pozwalających na podjęcie pracy zdalnej. To może częściowo rekompensować negatywne skutki ekonomiczne działań związanych z pandemią koronawirusa.
Potencjał do pracy zdalnej w różnych lokalizacjach

Tani pieniądz odmroził rynki IPO

Kategoria: Analizy
Wartość pierwszych publicznych ofert przeprowadzonych w połowie czerwca 2020 r. w USA i Europie była o blisko 1/3 niższa niż rok wcześniej. Zaważyła wielotygodniowa przerwa spowodowana pandemią COVID-19. Rynki IPO po obu stronach Atlantyku ożyły dopiero w połowie maja.
Tani pieniądz odmroził rynki IPO

Barometr logistyki wskazuje na niepogodę

Kategoria: Analizy
W połowie kwietnia globalni spedytorzy i przewoźnicy nie byli w stanie precyzyjnie ocenić, jakie będzie zapotrzebowanie na transport w maju, realizując głównie umowy spotowe. Jeżeli logistyka jest barometrem gospodarki, to nie wróży to najlepiej.
Barometr logistyki wskazuje na niepogodę