Na rynku pracy w dłuższym horyzoncie widać negatywne zjawiska – podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.
Obliczany przez BIEC Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach wielkości bezrobocia w listopadzie pozostał na niemal niezmienionym poziomie (spadek o 0,1 punktu).
BIEC podaje, że od początku tego roku wskaźnik wykazuje zdecydowaną, choć zróżnicowaną co do tempa zmian, tendencję do wzrostu. Od początku roku wzrósł on o 3,6 punktu, a w porównaniu do wartości sprzed roku wskaźnik jest wyższy o 1,5 punktu.
„Ujęcie w skali roku pozwala wnioskować, że choć zmiany w ujęciu miesięcznym są stosunkowo niewielkie, to w dłuższym horyzoncie widać negatywne zjawiska” – napisano w komentarzu.
Według BIEC są to przede wszystkim: wysokie koszty pracy, zniechęcające do kreowania nowych miejsc pracy, kurczenie się zasobów pracy, obniżająca się jakość tej części zasobów, które są dostępne oraz niski odsetek aktywności zawodowej w wybranych grupach osób w wieku produkcyjnym.
BIEC podaje, że negatywne symptomy płynące z rynku pracy nie mają istotnego przełożenia na stopę bezrobocia rejestrowanego.
map/ ana/