BIEC: Na rynku pracy w dłuższym horyzoncie negatywne zjawiska

Na rynku pracy w dłuższym horyzoncie widać negatywne zjawiska – podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

Obliczany przez BIEC Wskaźnik Rynku Pracy (WRP) informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach wielkości bezrobocia w listopadzie pozostał na niemal niezmienionym poziomie (spadek o 0,1 punktu).

BIEC podaje, że od początku tego roku wskaźnik wykazuje zdecydowaną, choć zróżnicowaną co do tempa zmian, tendencję do wzrostu. Od początku roku wzrósł on o 3,6 punktu, a w porównaniu do wartości sprzed roku wskaźnik jest wyższy o 1,5 punktu.

„Ujęcie w skali roku pozwala wnioskować, że choć zmiany w ujęciu miesięcznym są stosunkowo niewielkie, to w dłuższym horyzoncie widać negatywne zjawiska” – napisano w komentarzu.

Według BIEC są to przede wszystkim: wysokie koszty pracy, zniechęcające do kreowania nowych miejsc pracy, kurczenie się zasobów pracy, obniżająca się jakość tej części zasobów, które są dostępne oraz niski odsetek aktywności zawodowej w wybranych grupach osób w wieku produkcyjnym.

BIEC podaje, że negatywne symptomy płynące z rynku pracy nie mają istotnego przełożenia na stopę bezrobocia rejestrowanego.

map/ ana/


Artykuły powiązane

Jak dziś pracujemy? Zmiany na rynku pracy

Kategoria: Trendy gospodarcze
Rynek pracy podlegał w przeszłości silnym przeobrażeniom. Były to zmiany dotyczące warunków pracy, struktury zatrudnienia czy wykorzystywanej technologii. Współczesny rynek pracy również dynamicznie się zmienia, a zmiany te są związane z postępem technologicznym (np. sztuczną inteligencją) oraz zmianami demograficznymi.
Jak dziś pracujemy? Zmiany na rynku pracy

Czy czeka nas rewolucja na rynku pracy

Kategoria: Trendy gospodarcze
O sytuacji na rynku pracy w Polsce – zmianach i oczekiwaniach – mówi Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.
Czy czeka nas rewolucja na rynku pracy

Wpływ sztucznej inteligencji na wzrost gospodarczy i zatrudnienie

Kategoria: Trendy gospodarcze
W ciągu ostatniej dekady wykorzystanie sztucznej inteligencji w codziennych zadaniach gwałtownie wzrosło. W badaniu CfM-CEPR z maja 2023 r. poproszono członków europejskiego panelu o oszacowanie wpływu sztucznej inteligencji na globalny wzrost gospodarczy i stopy bezrobocia w krajach o wysokich dochodach w nadchodzącej dekadzie.
Wpływ sztucznej inteligencji na wzrost gospodarczy i zatrudnienie