BIEC: Wskaźnik Rynku Pracy w maju wzrósł o 1,2 pkt do 67,5 pkt

Wskaźnik Rynku Pracy, informujący z wyprzedzeniem o przyszłych zmianach wielkości bezrobocia, w maju 2023 r. wzrósł w Polsce o 1,2 pkt do 67,5 pkt – podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.

Autorzy badania piszą, że wzrost ten jest raczej zapowiedzią sezonowego wzrostu bezrobocia, jaki odnotowywany jest zwykle o tej porze roku, niż prognozą niekorzystnych zmian w najbliższym okresie, które mogłoby skutkować trwałym i istotnym wzrostem stopy bezrobocia.

Z badania wynika, że aktualnie trzy składowe wskaźnika WRP działają w kierunku jego spadku, przy czym wpływ dwóch jest bardzo niewielki. Cztery zmienne, podobnie jak przed miesiącem, zapowiadają wzrost wartości wskaźnika, przy czym szczególnie silny jest wpływ dwóch zmiennych.

„Są to dane dotyczące liczby bezrobotnych wyrejestrowanych z powodu znalezienia zatrudnienia oraz napływ ofert pracy” – napisano.

map/ ana/


Artykuły powiązane

Jak napięte są rynki pracy w Stanach Zjednoczonych?

Kategoria: Trendy gospodarcze
Badanie wskazuje, że rynki pracy w Stanach Zjednoczonych są obecnie bardzo „ciasne” i prawdopodobnie jeszcze przez pewien czas przyczyniać się będą do utrzymania presji inflacyjnej.
Jak napięte są rynki pracy w Stanach Zjednoczonych?

Czy czeka nas rewolucja na rynku pracy

Kategoria: Trendy gospodarcze
O sytuacji na rynku pracy w Polsce – zmianach i oczekiwaniach – mówi Łukasz Kozłowski, główny ekonomista Federacji Przedsiębiorców Polskich.
Czy czeka nas rewolucja na rynku pracy

Uchodźcy na rynku pracy: bilans na plus i liczne wyzwania

Kategoria: Analizy
Napływ obywateli Ukrainy do Polski może się okazać zastrzykiem kapitału ludzkiego dla niektórych branż, borykających się z brakami kadrowymi. Jednak kobiety i dzieci nie wypełnią wakatów w budownictwie i przemyśle.
Uchodźcy na rynku pracy: bilans na plus i liczne wyzwania