Bielecki: RPP jeszcze w tym roku powinna obniżyć stopy

Skoro nie mamy pola manewru po stronie fiskalnej to mam nadzieję, że polityka monetarna będzie reagowała na zmieniającą się sytuację. To jest najszybszy instrument takiego oddziaływania w razie gwałtownego spadku gospodarki – mówił we wtorek na antenie TVN CNBC  Jan Krzysztof Bielecki, przewodniczący Rady Gospodarczej przy Premierze.

-Prowadzimy w tej chwili w Polsce dosyć oryginalną politykę. Z jednej strony mamy bardzo zdyscyplinowaną politykę fiskalną, ale z drugiej strony Rada Polityki Pieniężnej też pokazuje, że ma swoją ambicje być bardzo rygorystyczną, żeby nie powiedzieć ortodoksyjną. W związku z tym – w moim przekonaniu – mamy twardą politykę monetarną- ocenił były premier.

Jeśli będą scenariusze spowolnienia to okaże się, że oczekiwania inflacyjne, których się obawiano, przy recesji w euro-zonie , w Unii Europejskiej – są kompletnie nietrafione – dodał.

Na pytanie czy czeka na obniżkę stóp procentowych, która miałaby pomóc gospodarce odpowiedział: Sądzę, że jeszcze w tym roku Rada powinna popatrzeć na tę kwestię.


Artykuły powiązane

Inflacyjna fatamorgana konsumentów

Kategoria: Analizy
W czasach, gdy wiele banków centralnych prowadzi politykę pieniężną w oparciu o stopy bliskie zera lub ujemne, wzrasta rola oczekiwań nie tylko w odniesieniu do przyszłych stóp procentowych, ale również inflacji. Bankierzy centralni chcą wpływać na oczekiwania inflacyjne konsumentów.
Inflacyjna fatamorgana konsumentów

Pieniądz i dług: jak zapłacić za kryzys

Kategoria: VoxEU
Jednoczesny wzrost długu publicznego i sum bilansowych banków centralnych w krajach rozwiniętych skutkuje koniecznością rozwiązywania ważkich dylematów w zakresie realizowanej polityki publicznej. W praktyce „monetyzacja” długów rządowych przez banki centralne skutkuje przekształceniem bieżącego ryzyka kredytowego i ryzyka finansowania w przyszłe ryzyko inflacji
Pieniądz i dług: jak zapłacić za kryzys

Krzywa Phillipsa w badaniach EBC

Kategoria: Analizy
Kluczowym obszarem badań w EBC jest analiza czynników wpływających na procesy inflacji. Obecne projekty prowadzone w ramach skoordynowanej sieci badawczej europejskich banków centralnych mają na celu ustalenie oczekiwań konsumentów oraz analizę cen w skali mikro.
Krzywa Phillipsa w badaniach EBC