BIK: popyt na kredyty mieszkaniowe w XII wzrósł o 6,4 proc. rdr

Popyt na kredyty mieszkaniowe w grudniu wzrósł o 6,4 proc. rdr – podał BIK w komunikacie.

„Wartość BIK Indeksu – Popytu na Kredyty Mieszkaniowe (BIK Indeks – PKM) informuje o rocznej dynamice wartości wnioskowanych kredytów mieszkaniowych. Ostatni w 2020 roku odczyt Indeksu wyniósł +6,4 proc., co oznacza, że w grudniu 2020 r., w przeliczeniu na dzień roboczy, banki i SKOK-i przesłały do BIK zapytania o kredyty mieszkaniowe na kwotę wyższą o 6,4 proc. w porównaniu z grudniem 2019 r” – napisano.

BIK podał, że w grudniu o kredyt mieszkaniowy wnioskowało łącznie 33,59 tys. potencjalnych kredytobiorców, w porównaniu do 30,63 tys. rok wcześniej i jest to wzrost o 9,7 proc. W porównaniu do listopada 2020 roku, liczba wnioskujących wzrosła o 5,9 proc.

Średnia kwota wnioskowanego kredytu mieszkaniowego w grudniu wyniosła 307,47 tys. zł i była o 6,7 proc. wyższa niż w grudniu 2019 roku.

„Grudniowy Indeks to kolejny dodatni odczyt. Można powiedzieć, że utrwala się optymizm, jaki widzieliśmy po odczytach we wrześniu i październiku, które były dodatnie po serii ujemnych odczytów z okresu marzec – sierpień oraz listopadzie 2020 r.” – NAPISANO W KOMENTARZU.

„Sytuacja jest dynamiczna – trudno więc obecnie prognozować jaki będzie popyt na kredyty mieszkaniowe w 2021 r., można jednak z dużą dozą prawdopodobieństwa stwierdzić, że przynajmniej w pierwszej połowie roku utrzyma się wysoka zmienność. Będzie ona szła w parze z sytuacją gospodarczą, której kondycja będzie mieć wpływ na popyt na kredyty mieszkaniowe także w drugiej połowie 2021 r” – dodano.

map/


Artykuły powiązane

Bierzemy wyższe kredyty mieszkaniowe

Kategoria: Raporty
Zaciągamy coraz wyższe kredyty mieszkaniowe, choć jest ich trochę mniej w porównaniu z końcem 2018 r. Prawie 98,5 proc. to kredyty w złotych i ich wartość rośnie, w przeciwieństwie do zmniejszającej się wartości kredytów walutowych.
Bierzemy wyższe kredyty mieszkaniowe

Konkurencja na rynku sprzedaży detalicznej w Polsce

Kategoria: Analizy
W warunkach pandemii COVID-19 i niepewności związanej z przebiegiem inflacji na uwagę zasługuje to, jak zachowują się duże sklepy dyktujące ceny dla konsumentów.
Konkurencja na rynku sprzedaży detalicznej w Polsce