Borys, PFR: PKB Polski wzrośnie w III kwartale 2020 r. o 5 proc. kdk

W III kw. 2020 r. PKB Polski wzrośnie o ok. 5 proc. kwartał do kwartału – powiedział na konferencji prasowej Paweł Borys, prezes PFR.

Wracamy z okresu hibernacji gospodarki w II kw. 2020 r. Skończyła się recesja, która z perspektywy ekonomicznej oznacza dwa kwartały spadku PKB kdk, od III kw. 2020 r. mamy do czynienia z odbiciem w gospodarce (…) i wzrostem PKB o ok. 5 proc. kwartał do kwartału” – powiedział na konferencji prasowej Borys.

Dodał też, że według szacunków PFR przychody polskich firm kształtują się średnio na poziomie ok. 85 – 90 proc. sprzed pandemii.

tus/pat/


Artykuły powiązane

Rząd - pomoc dla firm 100 mld zł, NBP - nowe propozycje dla gosp.

Kategoria: Raporty
Rząd proponuje nowy pakiet pomocy dla firm na ok. 100 mld zł, łącznie rządowe wsparcie dla gospodarki wyniesie 320-330 mld zł – poinformował w środę na konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Na tej samej konferencji prezes NBP Adam Glapiński zadeklarował, że bank centralny, w ramach mandatu, zrobi wszystko, by uratować polską gospodarkę przed kryzysem.
Rząd - pomoc dla firm 100 mld zł, NBP - nowe propozycje dla gosp.

Polskie banki dobrze przygotowane na skutki pandemii

Kategoria: Rynki kapitałowe
Obecny kryzys jest kryzysem sfery realnej gospodarki, który może, ale nie musi, przeistoczyć się w kryzys bankowy. Na szczęście w obecny kryzys polskie banki wchodzą dobrze przygotowane, z wysokimi buforami na kapitale, w ciężar których można absorbować straty – mówi prof. Marcin Liberadzki z Kolegium Zarządzania i Finansów Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie.
Polskie banki dobrze przygotowane na skutki pandemii

Spowolnienie coraz bliżej

Kategoria: Analizy i badania​
Szczyt koniunktury gospodarka Unii Europejskiej osiągnęła w 2017 roku - oceniają eksperci KE. W tym roku i w dwóch kolejnych nastąpi spowolnienie, ale nie recesja.
Spowolnienie coraz bliżej