Czechy: Bank centralny utrzymał główną stopę procentową

Narodowy Bank Czeski utrzymał główną stopę procentową na poziomie 7 proc. – podał bank w komunikacie po zakończeniu posiedzenia.

Ankietowani przez Bloomberga analitycy spodziewali się takiej decyzji banku. To siódme posiedzenie z rzędu, na którym bank pozostawił stopy procentowe bez zmian. Stopy procentowe w Czechach są na najwyższym poziomie od 1999 r.

Podczas wcześniejszych dziewięciu posiedzeń CNB podniósł benchmarkową stopę proc. łącznie o 675 b.p.

Po decyzji CNB czeska korona względem dolara osłabia się o 0,6 proc. Za dolara trzeba zapłacić 21,77 korony.

kkr/ osz/


Artykuły powiązane

Gospodarki wschodzące nie zagrożą międzynarodowej dominacji dolara

Kategoria: Trendy gospodarcze
Utrzymująca się pozycja dolara amerykańskiego jako dominującej waluty międzynarodowej od lat jest przedmiotem krytyki ze strony gospodarek wschodzących, których udział w światowym PKB i handlu systematycznie wzrastał.
Gospodarki wschodzące nie zagrożą międzynarodowej dominacji dolara

Czy mamy do czynienia z dedolaryzacją?

Kategoria: VoxEU
W niniejszym artykule twierdzimy, że choć istnieją dowody na spadek udziału dolara w alokowanych rezerwach walutowych, doniesienia o upadku dolara jako dominującej globalnej waluty są mocno przesadzone. Czynnikami stojącymi za tym spadkiem są: potrzeba ingerencji banków centralnych w rynki walutowe oraz zmiany stóp procentowych, niewiele jest jednak dowodów świadczących o wpływie sankcji. W większości przypadków odchodzi się od dolara na rzecz nietradycyjnych walut rezerwowych.
Czy mamy do czynienia z dedolaryzacją?