Przyczyny wzrostu inflacji i jej perspektywy w strefie euro
Kategoria: Analizy
Bilans ryzyka dla wzrostu PKB w strefie euro stał się bardziej zrównoważony – powiedziała prezes EBC Christine Lagarde na konferencji po posiedzeniu EBC.
„Zagrożenia dla perspektyw wzrostu gospodarczego stały się bardziej zrównoważone. Nieuzasadniona wojna Rosji z Ukrainą i jej obywatelami nadal stanowi poważne ryzyko dla gospodarki i może ponownie podnieść koszty energii i żywności. Dodatkową przeszkodą dla wzrostu w strefie euro mogłoby być również głębsze, niż się spodziewamy, osłabienie gospodarki światowej. Ponadto ożywienie napotkałoby przeszkody, gdyby pandemia Covid-19 ponownie się nasiliła i spowodowała ponowne zakłócenia w łańcuchach dostaw. Szok energetyczny może jednak minąć szybciej, niż przewidywano, a przedsiębiorstwa strefy euro mogą szybciej dostosować się do trudnych warunków międzynarodowych. Wspierałoby to wyższy wzrost PKB niż obecnie oczekuje się” – powiedziała Lagarde.
„Zagrożenia dla perspektyw inflacji również stały się bardziej zrównoważone, zwłaszcza w krótkim okresie. Z jednej strony, istniejąca presja na rurociągi może nadal powodować wzrost cen detalicznych w krótkim okresie. Ponadto silniejsze niż oczekiwano odbicie gospodarcze w Chinach mogłoby dać nowy impuls cenom surowców i popytowi zagranicznemu. Czynniki krajowe, takie jak utrzymujący się wzrost oczekiwań inflacyjnych powyżej naszego celu lub wyższe od przewidywanych podwyżki płac, mogą przyczynić się do wzrostu inflacji, również w średnim okresie. Z drugiej strony, niedawny spadek cen energii, jeśli się utrzyma, może spowolnić inflację szybciej niż oczekiwano. Ta presja spadkowa w komponencie energetycznym mogłaby następnie przełożyć się również na słabszą dynamikę inflacji bazowej. Dalsze osłabienie popytu również przyczyniłoby się do zmniejszenia presji cenowej, zwłaszcza w perspektywie średniookresowej, niż obecnie przewidywano” – dodała.
kkr/ osz/