Emilewicz, MPiT: Naliczanie ZUS od dochodu tylko dla najmniej. firm

10.09.2019

Propozycje PiS uzależnienia wysokości płacowych składek na ZUS od dochodów firmy dotyczą tylko najmniejszych przedsiębiorców – poinformowała minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz.

„Zapowiedziana przez premiera Morawieckiego proporcjonalność składek na ZUS (w zależności od dochodu – PAP) ma dotyczyć tylko najmniejszych firm” – napisała Emilewicz na Twitterze.

Proponujemy dalsze zmiany kierowane do przedsiębiorców osiągających niewielkie dochody, czyli ustalenie wysokości składki na ubezpieczenie społeczne najmniejszych przedsiębiorców w oparciu o dochód, a nie przychód” – powiedziała Emilewicz, cytowana przez serwis Business Insider.

Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział na konwencji programowej PiS, że jednym z punktów programu wyborczego tej partii jest „pójście w kierunku” liczenia składek na ZUS w zależności od dochodu, a nie jak dotychczas w zależności od części (min. 60 proc.) prognozy średniego wynagrodzenia w gospodarce na dany rok.

Od początku 2019 r. jednoosobowe działalności gospodarcze mogą naliczać składki na ZUS w zależności od przychodu. Rozwiązanie to dotyczy podmiotów, które w poprzednim roku kalendarzowym uzyskały roczny przychód nie wyższy niż trzydziestokrotność kwoty minimalnego wynagrodzenia obowiązującego w grudniu poprzedniego roku (dla 2019 r. 63 tys. zł.).

tus/gor/

Artykuły powiązane