Emilewicz: Nie wyobrażam sobie płacy minim. w ’21 niższej niż w ’20

26.03.2020

Nie wyobrażam sobie, by płaca minimalna w 2021 roku była niższa niż w 2020 r. – powiedziała w czwartek w trakcie wideokonferencji minister rozwoju Jadwiga Emilewicz.

„Prace nad ustawa budżetową na rok przyszły rozpoczniemy gdzieś w czerwcu, będziemy mogli wtedy odpowiedzieć na pytanie jak ta płaca minimalna w przyszłym roku będzie się kształtować” – powiedziała.

„Nie wyobrażam sobie, by ta płaca mogła być niższa niż w roku bieżącym” – dodała.

Płaca minimalna w 2020 r. wynosi 2.600 zł brutto. W trakcie kampanii przed wyborami parlamentarnymi Prawo i Sprawiedliwość zadeklarowało podniesienie płacy minimalnej o 15 proc. rocznie do 4.000 zł w 2023 r.

Emilewicz poinformowała, że wszystkie elementy pakietu pomocowego odnoszą się do płacy minimalnej z 2020 r.

Jednocześnie Emilewicz przyznała, że rząd może przemyśleć wysokość zasiłku dla bezrobotnych, ale jeszcze nie teraz.

W obecnej sytuacji gospodarczej związanej z koronawirusem rząd może być zmuszony do przemyślenia wysokości zasiłku dla bezrobotnych, ale obecnie nie jest przewidywane jego podniesienie – powiedziała Emilewicz.

„Wiemy, że zasiłek nie jest najwyższy. Dziś nie jest przewidywane jego podniesienie, Nie chcielibyśmy tworzyć warunków, by tworzyć pretekst do wypychania pracowników na bezrobocie.

„W tej sytuacji, w której się znajdujemy być może będziemy musieli przemyśleć tę wartość, choć zmiany w tej ustawie (specustawa wdrażająca pakiet antykryzysowy) jeszcze nie mamy” – dodała.

tus/ ana/

Artykuły powiązane