Erdogan: Turcja nie popiera wejścia Finlandii i Szwecji do NATO

Turcja nie jest za członkostwem Finlandii i Szwecji w strukturach sojuszu wojskowego NATO – powiedział prezydent Turcji Recep Tayyip Ardogan w Stambule.

Erdogan powołał się przy tym na obawy dotyczące działań zwolenników separatystycznych organizacji kurdyjskich w obu krajach. Każde poszerzenie NATO wymaga jednogłośnej zgody wszystkich członków sojuszu. Turcja jest w NATO od 1952 roku.

W czwartek prezydent Finlandii Sauli Niinisto i premier Sanna Marin podali we wspólnym oświadczeniu, że Finlandia powinna ubiegać się o członkostwo w NATO możliwie jak najszybciej. Prawdopodobnie w niedzielę rząd formalnie zdecyduje o ubieganiu się o członkostwo, a parlament ma się tym zająć w poniedziałek.

Przewodniczący Rady Europejskiej Charles Michel nazwał historycznym krokiem decyzję Finlandii o rozpoczęciu przygotowań do wejścia do NATO. Podkreślił, że przyczyni się do wzmocnienia bezpieczeństwa europejskiego.

kkr/ asa/


Artykuły powiązane

W Finlandii mniejszym wyzwaniem pandemia niż demografia

Kategoria: Analizy
Finlandia należy do nielicznych państw, które unikają drugiej fali pandemii. Dlatego jej gospodarka nie doświadcza głębokiego spadku. Długookresowym wyzwaniem stają się koszty starzenia społeczeństwa. Finowie próbują je zmniejszyć.
W Finlandii mniejszym wyzwaniem pandemia niż demografia