Euro najsłabsze do dolara od 2003 roku

Kurs euro spadł w czwartek na rynku międzybankowym w Londynie wczesnym popołudniem o 1 proc. do 1,0431 USD, najniżej od stycznia 2003 roku – podają dealerzy.

Punkt wsparcia dla wspólnej waluty to teraz 1,0394 USD.

Euro mocno traci, a dolar USA mocno zyskuje po decyzji Fed w sprawie polityki monetarnej.

Rezerwa Federalna zdecydowała w środę o podwyższeniu głównej stopy procentowej do 0,50-0,75 proc. z 0,25-0,50 proc. Ekonomiści spodziewali się od dawna takiego ruchu.

Pierwszej w tym roku i jedynej w 2016 podwyżce stóp procentowych w USA towarzyszył jednak sygnał o możliwych trzech podwyżkach w zbliżającym się 2017 roku.

Mediana przewidywań członków Fed co do podwyżek stóp do końca 2017 r. wzrosła do 1,375 proc. z 1,125 proc. we wrześniu – to sugeruje trzy podwyżki stóp procentowych przez Fed w przyszłym roku, zamiast dwóch.

„Fed jest jak leopard, któremu przybywa nowych kropek” – mówi Stephen Gallo, analityk walutowy w BMO Capital Markets w Londynie.

Kończący się rok nauczył jednak analityków, aby nie przywiązywać wagi do tego, co pokazuje wykres kropkowy Fed. Na 2016 roku Fed pierwotnie zakładał 4 podwyżki stóp, rynki dostały jedną.

aj/ jtt/

 


Artykuły powiązane

Jak Stany Zjednoczone radziły sobie wcześniej z wysoką inflacją

Kategoria: Analizy
Aktualna inflacja w USA pozostaje blisko poziomów z okresu czarnej dekady bankowości centralnej, czyli lat siedemdziesiątych. Czy odpowiedzialnością za wysoką inflację z tamtych czasów możemy obarczyć szoki podażowe?
Jak Stany Zjednoczone radziły sobie wcześniej z wysoką inflacją