Eurostat: Sprzedaż detaliczna w strefie euro w X: +0,1 proc. mdm

Sprzedaż detaliczna w strefie euro w październiku 2023 r. wzrosła o 0,1 proc. w ujęciu miesiąc do miesiąca, a miesiąc wcześniej spadła o 0,1 proc., po korekcie z -0,3 proc. – poinformował w komunikacie Eurostat, biuro statystyczne Unii Europejskiej.

Analitycy spodziewali się mdm +0,2 proc.

Sprzedaż detaliczna rok do roku spadła o 1,2 proc., po -2,9 proc. miesiąc wcześniej. Tu spodziewano się -1,1 proc.

kkr/gor/


Artykuły powiązane

Postpandemiczny zastój

Kategoria: Trendy gospodarcze
Chiny stoją w obliczu słabnącego popytu, szoku podażowego i nadpłynności finansowej. Tym razem raczej nie uda się leczyć tylko objawów wolniejszego wzrostu bez analizy problemów strukturalnych gospodarki.
Postpandemiczny zastój

Rok Królika rokiem wyzwań

Kategoria: Trendy gospodarcze
Chińczycy pierwszy raz od trzech lat Święto Wiosny będą obchodzić bez drakońskich restrykcji pandemicznych. Z ulgą zamykają rok 2022 i z nadzieją wchodzą w Rok Królika. Ostatnimi czasy priorytetem Pekinu było ograniczenie rozprzestrzeniania się COVID-19, co niekorzystnie wypłynęło na kondycję gospodarki. Teraz obserwujemy wielki zwrot w polityce – Chiny otwierają granice i zapowiadają kompleksową strategię prowzrostową.
Rok Królika rokiem wyzwań

Konsekwencje makroekonomiczne embarga na rosyjski gaz

Kategoria: Trendy gospodarcze
Większość uczestników badania ocenia, że embargo na rosyjski gaz obniżyłoby wzrost gospodarki UE w przedziale od jednego do trzech punktów procentowych, nawet bez kompensacyjnych działań fiskalnych lub monetarnych.
Konsekwencje makroekonomiczne embarga na rosyjski gaz