FAO: Indeks cen żywności na świecie w V spadł do 124,3 pkt

Indeks cen żywności na świecie w maju spadł do 124,3 pkt ze 127,7 pkt w kwietniu – wynika z danych Organizacji Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (Food and Agriculture Organization of the United Nations, FAO).

„Majowy spadek indeksu był wspierany przez znaczące spadki indeksów cen olejów roślinnych, zbóż i nabiału, które zostały częściowo zrównoważone przez wzrosty indeksów cukru i mięsa” – napisano.

W maju 2022 r. indeks był na poziomie 158,1 pkt.

map/ osz/


Artykuły powiązane

Najwyższy czas na pożegnanie biopaliw

Kategoria: Analizy
Zamarł lub kuleje eksport zbóż z Ukrainy i Rosji. Grozi to głodem w wielu ubogich państwach świata. Obecny niedobór zbóż na świecie jest w sporej mierze sztuczny i "do zasypania" ziarnem.
Najwyższy czas na pożegnanie biopaliw

Rosyjski błąd

Kategoria: Trendy gospodarcze
Inwazja Rosji na Ukrainę przyniosła wiele niespodzianek. Większość obserwatorów wyraziła swoje zaskoczenie intensywnością oporu ze strony Ukraińców i ich stronników. Robert Service, profesor historii rosyjskiej na Uniwersytecie Oksfordzkim, uznał niedocenienie rzeczywistej siły Ukrainy za poważny błąd.
Rosyjski błąd

Perspektywa głodu albo bankructwa

Kategoria: Oko na gospodarkę
Z ukraińskich portów czarnomorskich odpłynęło w pierwszych dniach sierpnia w konwojach do Turcji, Libanu, Etiopii, Iranu i innych krajów 500 tys. ton ziarna kukurydzy, pszenicy i słonecznika. To wciąż za mało aby skutecznie obniżyć ceny produktów rolnych w świecie. Droga żywność zagraża tymczasem finansom aż 60 krajów.
Perspektywa głodu albo bankructwa