Francja: 7. Fala pandemii; wsk. maseczki w pomieszczeniach

Francji weszła w siódmą falę pandemii koronawirusa – oceniają krajowe władze medyczne. Świadczy o tym rosnąca liczba zakażeń, których w ciągu ostatniej doby zarejestrowano ponad 147 tys. Premier Elisabeth Borne rekomenduje noszenie maseczek w zamkniętych przestrzeniach.

147 248 nowych przypadków zakażeń koronawirusem zarejestrowano w ciągu 24 minionych godzin, tj. o 54,6 proc. więcej zakażeń niż tydzień wcześniej – wynika z najnowszych dostępnych danych z wtorku.

W szpitalach przebywa obecnie 15 496 pacjentów z COVID-19, w tym 898 na oddziałach intensywnej terapii. W ciągu ostatnich 24 godzin z powodu koronawirusa zmarło 37 osób.

Premier Borne zwróciła się we wtorek do prefektów i władz medycznych o zachęcanie do noszenia maseczek w zatłoczonych miejscach i zamkniętych przestrzeniach, a w szczególności w środkach transportu publicznego.

Na razie jest to tylko zalecenie. W poniedziałek w podobnym tonie wypowiedziała się minister zdrowia Brigitte Bourguignon.

Premier poprosiła też, aby Francuzi sprawdzili swój harmonogram szczepień, w tym zwłaszcza osoby po 60. roku życia i najbardziej narażone, które „muszą skorzystać z drugiej dawki przypominającej”.

We wtorek paryski sąd administracyjny uznał, że państwo winne jest zaniedbań, przez które nie zapewniło wystarczającej liczby maseczek podczas pandemii Covid–19. Uznał również, że państwo popełniło błąd, wydając wprowadzające w błąd „oświadczenia, które mogły w szczególności odwieść ludność od używania maseczek”.

ksta/ akl/ gor/


Artykuły powiązane

Wiatrakami w pandemię

Kategoria: Analizy
Eksperci od dobrego powietrza namawiają do światowej ofensywy w dziedzinie wentylacji. Jeśli do niej dojdzie, będzie w tym jakaś zasługa naszej rodaczki z antypodów. Źródeł tych inicjatyw szukać trzeba nie gdzie indziej jak w chorobie SARS-COV-2 i globalnej pandemii. A więc po kolei.
Wiatrakami w pandemię

Zespoły pracownicze są bardziej wydajne, gdy pracują krócej

Kategoria: VoxEU
W literaturze ekonomicznej pojawiały się wcześniej przypuszczenia, że w przypadku bardzo długiego tygodniowego czasu pracy dodatkowe zwiększanie liczby godzin pracy może skutkować spadkiem wydajności pracowników. Niniejszy artykuł bada prawdziwość tej hipotezy w oparciu o dane z Japonii.
Zespoły pracownicze są bardziej wydajne, gdy pracują krócej

EBOR: polska gospodarka powróci do poziomu sprzed pandemii na pocz. 2022

Kategoria: Trendy gospodarcze
Mimo kolejnej fali pandemii i długotrwałego zamknięcia wielu największych gospodarek UE powrót Polski do poziomu PKB sprzed pandemii będzie możliwy już na początku 2022 roku – powiedziała Obserwatorowi Finansowemu Beata Javorcik, Główna Ekonomistka EBOR.
EBOR: polska gospodarka powróci do poziomu sprzed pandemii na pocz. 2022