GPW Benchmark: Wskaźnik alternatywny dla WIBORu może powstać w poł. ’22

Wskaźnik alternatywny dla WIBORu może powstać w połowie 2022 r. – poinformował w trakcie czwartkowego webinarium prezes GPW Benchmark Zbigniew Minda.

„W tej chwili toczą się prace analityczne, uzupełniamy bazy danych z uczestnikami fixingu, z tymi którzy zgodzili się pracować nad takimi alternatywami. Wyniki będziemy sukcesywnie przedstawiać, powstanie dokument konsultacyjny, sądzimy, że w połowie roku 2022 taki wskaźnik mógłby powstać. Będzie oczywiście kwestia rekomendacji grupy roboczej sektora, który wskaźnik jest preferowany przez sektor” – powiedział Minda.

GPW Benchmark, administrator referencyjnych wskaźników stóp procentowych w Polsce, prowadzi prace nad wskaźnikami alternatywnymi dla WIBORu: WRR (Warsaw Repo Rate) oraz WIRD (Warszawski Indeks Rynku Depozytowego). Roboczo prace toczą się również nad wskaźnikiem WIRF.

Poszczególne wskaźniki różnią się między sobą rynkami, na których mierzą koszt pieniądza.

Zespół Roboczy Rady Rozwoju Rynku Finansowego ds. indeksów alternatywnych przy Ministerstwie Finansów wskazał w marcu br. docelowo wybór WRR jako wskaźnika alternatywnego dla WIBORu.

luk/ tus/ osz/


Artykuły powiązane

Pobudzenie na GPW

Kategoria: Rynki kapitałowe
Zbliżający się ku końcowi rok przyniósł dawno niewidziane na polskim rynku akcji ożywienie – przynajmniej w obrotach. Nie przełożyło się to jednak na wzrosty indeksów, które nie odrobiły spadków z marca. Rok 2020 przyniósł za to spadek aktywności na wtórnym rynku obligacji skarbowych.
Pobudzenie na GPW

Giełda i fundacje dla rodzinnych firm

Kategoria: Analizy
Najczęściej zaczyna się w rodzinie. Taki rodowód ma większość wszelkiego rodzaju firm zakładanych przez ojców, matki czy rodzeństwo. Wiele z nich długo nie przeżywa. Te, które trwają i rosną, prędzej czy później, muszą znaleźć odpowiedź na pytanie, co dalej, zwane pytaniem o sukcesję.
Giełda i fundacje dla rodzinnych firm

Giełda i EBOiR pomagają w raportowaniu pozafinansowym

Kategoria: Analizy
Unia Europejska szykuje zmiany dotyczące raportowania przez przedsiębiorstwa kwestii niefinansowych. Dla wielu z nich to spore wyzwanie. Dlatego Giełda Papierów Wartościowych przygotowała wraz z Europejskim Bankiem Odbudowy i Rozwoju (EBOiR) odpowiednie wytyczne dla spółek.
Giełda i EBOiR pomagają w raportowaniu pozafinansowym