GUS: Przez epidemię przeciętne trwanie życia krótsze dla mężczyzn o 1,5 roku, dla kobiet o 1,1 rok

Na skutek epidemii COVID-19 przeciętne trwanie życia skróciło się dla mężczyzn o 1,5 roku, dla kobiet o 1,1 roku – podał GUS w opracowaniu.

„Na skutek epidemii COVID-19 i związanej z nią zwiększonej liczby zgonów, trwanie życia w 2020 r., w porównaniu z 2019 r., uległo skróceniu o 1,5 roku w przypadku mężczyzn oraz o 1,1 roku w przypadku kobiet” – napisano.

GUS podał, że w 2020 r. przeciętne trwanie życia mężczyzn w Polsce wyniosło 72,6 roku, natomiast kobiet 80,7 roku.

map/ mfm/


Artykuły powiązane

Równanie płci trwa

Kategoria: Oko na gospodarkę
Potrzeba byłoby niemal wieku, sądząc po tempie zmian, aby kobiety zrównały się w świecie z mężczyznami pod względem swojej pozycji ekonomicznej, politycznej, a także w dziedzinie edukacji i zdrowia. W rankingu równości płci Światowego Forum Ekonomicznego Polska zajmuje obecnie 40 miejsce.
Równanie płci trwa

Kobiety pracują tyle, co mężczyźni; często zarabiają mniej

Kategoria: Oko na gospodarkę
Kobiety pracujące tyle samo co mężczyźni zarabiają w świecie o jedną piątą mniej. Nawet gdy posiadają podobne wykształcenie i kwalifikacje. Największe nierówności w wynagrodzeniach są w Pakistanie, ale to nie tylko muzułmańska codzienność. W Polsce różnice zarobków są większe niż w bogatszych krajach.
Kobiety pracują tyle, co mężczyźni; często zarabiają mniej

Emerytkom najbliżej do emerytów w Estonii

Kategoria: Oko na gospodarkę
Dochody kobiet w wieku 65 i więcej lat w żadnym z krajów Unii Europejskiej nie dorównują osiąganym przez równoletnich mężczyzn. Do równowagi najbliżej w Estonii i w Danii. W Polsce różnice dochodów są mniejsze niż średnio w UE. W latach 2010 – 2019 w Europie dysproporcje malały.
Emerytkom najbliżej do emerytów w Estonii