GUS: W I ’25 wykorzystanie mocy prod. w przemyśle: 76,1 proc. rdr

Wykorzystanie mocy produkcyjnych w styczniu 2025 r. w przemyśle wyniosło 76,1 proc. wobec 76,4 proc. w 2024 r. – podał GUS.

GUS podał, że najwyższe wykorzystanie mocy produkcyjnych w przetwórstwie przemysłowym zgłaszają zajmujący się naprawą, konserwacją i instalowaniem maszyn i urządzeń, a także producenci odzieży, podstawowych substancji farmaceutycznych oraz mebli.

Najniższe zaś – producenci metali.

W styczniu 2025 r. wykorzystanie mocy produkcyjnych zgłaszane przez firmy budowlane wynosi 80,2 proc. wobec 79,7 proc. w 2024 r.

map/ ana/


Artykuły powiązane

Produkty rolno-spożywcze w wojnie celnej UE–USA

Kategoria: Analizy
W kontekście wprowadzanych przez USA ceł dużo mówi się o łańcuchach wartości, w ramach których są wytwarzane wyroby przemysłowe, a relatywnie niewiele o łańcuchach dostaw produktów rolno-spożywczych.
Produkty rolno-spożywcze w wojnie celnej UE–USA

Rosyjski budżet przegrywa z wojną

Kategoria: Instytucje finansowe
Rosja przyjęła kolejny „wojenny” budżet na 2025 r. i lata 2026–2027. Wbrew wcześniejszym założeniom sytuacja się nie normalizuje, wydatki rosną w galopującym tempie, a deficyt narasta. Budżet nie jest w stanie wspierać innych sfer życia społeczno-gospodarczego decydujących o przyszłej pozycji Rosji, a jego stan pokazuje wymierne koszty wojny, te bieżące, jak również te, które będą obciążać rosyjską gospodarkę przez następnych wiele lat.
Rosyjski budżet przegrywa z wojną

Światowe rynki kapitałowe w świetle ryzyka geopolitycznego

Kategoria: Analizy
Rozpoczęta kadencja Donalda Trumpa, rywalizacja amerykańsko-chińska, wojny w Ukrainie i na Bliskim Wschodzie, a także dalszy rozwój AI wpłyną na globalne rynki kapitałowe w 2025 r. i kolejnych latach. Inwestorzy zastanawiają się jednak, jak długo potrwa globalna hossa oraz co z wyzwaniami stojącymi przed naszą GPW?
Światowe rynki kapitałowe w świetle ryzyka geopolitycznego