GUS: Wykorzystanie mocy prod. w I w przemyśle spadło do 77,5 proc.

Wykorzystanie mocy produkcyjnych w przemyśle w styczniu 2023 r. spadło do 77,5 proc. z 79,5 proc. rok temu – podał GUS.

GUS podał, że najwyższe wykorzystanie mocy produkcyjnych w przetwórstwie przemysłowym zgłaszają firmy zajmujące się naprawą, konserwacją i instalowaniem maszyn i urządzeń oraz producenci podstawowych substancji farmaceutycznych, mebli, odzieży, maszyn i urządzeń oraz pozostałego sprzętu transportowego, a najniższe – producenci metali.

W styczniu 2023 r. wykorzystanie mocy produkcyjnych zgłaszane przez firmy budowlane wynosi 78,9 proc. wobec 79,6 proc. przed rokiem.

map/ osz/


Artykuły powiązane

Brak chipów boli już nie tylko motoryzację

Kategoria: Analizy
Nowa postpandemiczna normalność pokazuje pazury. Na rynku motoryzacyjnym narasta zapaść spowodowana brakami półprzewodników wykorzystywanych w samochodach. I wiele wskazuje, że na unormowanie sytuacji producentom aut i ich nabywcom przyjdzie poczekać przynajmniej do końca I półrocza 2022 r., a może i dłużej.
Brak chipów boli już nie tylko motoryzację

Wielka Brytania: załamanie handlu z Unią Europejską

Kategoria: Trendy gospodarcze
Czas pandemii i brexit to okres zmian w strategii działania wielu brytyjskich przedsiębiorstw. Dotychczasowi eksporterzy są świadomi, że czas swobodnego przepływu towarów na rynki UE skończył się, a bariery pozataryfowe obniżą konkurencyjność wielu produktów.
Wielka Brytania: załamanie handlu z Unią Europejską

Branża mody pod presją pandemii i klimatu

Kategoria: Analizy
Rozerwane łańcuchy dostaw, digitalizacja i wymogi zielonej transformacji to główne wyzwania, z którymi mierzy się globalna branża mody. Jej szansą stają się nowe technologie i kanały dystrybucji, również w pełni cyfrowych produktów.
Branża mody pod presją pandemii i klimatu