Holandia: Dostawcy energii wtrzymali planowane podwyżki

Największe firmy energetyczne w Holandii wycofały się z planowanych od 1 października br. podwyżek stawek – informuje w piątek Urząd ds. Konsumentów i Rynków (ACM). Firmy uczyniły to pod groźbą kary ze strony regulatora.

Kilka tygodniu temu większość dostawców energii zapowiedziała podwyższenie od soboty 1 października stawek za prąd i gaz. Podwyżki, w zależności od dostawcy, miały wynieść około 50 procent w przypadku gazu i 33 proc. w przypadku prądu.

Wielu klientów złożyło w związku z tym skargi do Urzędu ds. Konsumentów i Rynków. Podnosili w nich, że firmy nie zachowały 30-dniowego terminu na poinformowanie o zmianie taryf. Stało się to przedmiotem interwencji ACM, który w czwartek zagroził dostawcom energii wysokimi karami.

W piątek okazało się, że interwencja ACM przyniosła oczekiwane efekty. Essent, największa firma energetyczna w Holandii z 2,5 milionami klientów, Vattenfall i Eneco (po 2 miliony klientów) poinformowały, że wstrzymują podwyżki.

„Zastosowaliśmy się do wezwania regulatora” – głosi oświadczenie Eneco opublikowane na stronie internetowej. „Chcemy, aby nasi klienci mieli jasność” – powiedział dziennikowi „Algemeen Dagblad” rzecznik Vattenfall.

Z Amsterdamu Andrzej Pawluszek

apa/ mmu/ asa/


Artykuły powiązane

Niemcy odcięte od rosyjskiej energii? Konsekwencje

Kategoria: VoxEU
Niemcy są uzależnione od Rosji w zakresie około jednej trzeciej swojego całkowitego zużycia energii. Obliczenia autorów wskazują, że koszty gospodarcze rosyjskiego embarga energetycznego wyniosłyby ok. 2 proc. niemieckiego PKB.
Niemcy odcięte od rosyjskiej energii? Konsekwencje

Sprawa klimatyczna – obowiązki Zachodu, powrót do energii atomowej

Kategoria: Analizy
Wierzymy, że problem z energią i klimatem nie jest być może tak wielki, jak mówią, bo uratują nas wiatry, słońce, wodór i wynalazki do wynalezienia już niedługo. Mówią też jednak, że nadzieja jest  matką głupich. I mogą mieć rację, bo problem jest globalny, a realizacja – niestety - narodowa.
Sprawa klimatyczna – obowiązki Zachodu, powrót do energii atomowej

Coraz bardziej ambitne cele energetyczne

Kategoria: Ekologia
Udział źródeł odnawialnych w konsumpcji energii wynosi w Polsce około 16 proc. Do 2030 r. powinien on wzrosnąć do 23 proc., a dekadę później co najmniej do 28,5 proc. W obliczu zagrożeń klimatycznych i geopolitycznych oczekuje się, że nasze cele będą bardziej ambitne.
Coraz bardziej ambitne cele energetyczne