W maju 2023 r. koniunktura w przemyśle przetwórczym uległa pogorszeniu – wynika z badania Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH. O pogorszeniu się koniunktury informują tylko firmy prywatne.
W maju 2023 r. wartość wskaźnika koniunktury (IRGIND) wyniosła -11,7 pkt, o 4,6 pkt mniej niż w kwietniu i o 8,2 pkt mniej niż przed rokiem.
Wartość wskaźnika dla sektora prywatnego wynosi -11,1 pkt, o 5,5 pkt mniej niż przed miesiącem i o 6,7 pkt mniej niż przed rokiem.
IRG podaje, że w ciągu miesiąca odnotowano spadek wielkości produkcji i zamówień eksportowych. Nieznacznie wzrósł poziom zamówień ogółem. Zmalała wielkość zatrudnienia. Rosną poziom zapasów wyrobów gotowych i ich ceny.
Z badania wynika, że poprawiła się sytuacja finansowa przedsiębiorstw, ale tylko w sektorze prywatnym. Poprawiły się także oceny ogólnej kondycji gospodarki polskiej.
IRG informuje, że w ciągu ostatnich trzech miesięcy zmniejszyła się wielkość produkcji na eksport. Przedsiębiorcy informują także o pogorszeniu konkurencyjności naszych towarów na rynkach zagranicznych i zmniejszeniu względnych korzyści z produkcji eksportowej.
map/ ana/