IRG SGH: W III kw. pogorszyły się nastroje konsumentów

W III kw. 2024 r. nastroje konsumentów pogorszyły się drugi kwartał z rzędu – wynika z badania IRG SGH.

Wskaźnik Kondycji Gospodarstw Domowych IRG SGH zmniejszył się o 1,8 pkt. proc.

Wynosi obecnie (minus) 17,7 punktów.

Autorzy badania podają, że w porównaniu do poprzedniego kwartału pogorszeniu uległy dwie składowe wskaźnika, oceny sytuacji finansowej gospodarstwa domowego oraz oceny co do ogólnej sytuacji gospodarczej.

Obawy przed bezrobociem nieznacznie spadły, wzrosła prognozowana skłonność do oszczędzania.

map/ asa/

 


Artykuły powiązane

Pracujemy coraz dłużej za to krócej odpoczywamy

Kategoria: Trendy gospodarcze
Różnica między tym, ile czasu kobiety i mężczyźni poświęcają na pracę zawodową i obowiązki domowe zmniejszyła się w ostatnich dziesięciu latach – wynika z badania dobowego budżetu czasu ludności przeprowadzonego przez Główny Urząd Statystyczny. O ile bowiem w 2013 r. kobiety przeznaczały na te obowiązki 15 minut więcej niż mężczyźni, to teraz (w 2023 r.) było to tylko 7 minut więcej. W opisywanym czasie przeciętny Polak poświęcał na pracę i obowiązki domowe więcej czasu za to jednak mniej przeznaczał na odpoczynek. Urząd przeprowadza to badanie raz na 10 lat.
Pracujemy coraz dłużej za to krócej odpoczywamy

Recesja w Rosji pogłębia się

Kategoria: Trendy gospodarcze
W świetle rosyjskiej inwazji na Ukrainę i bezprecedensowych sankcji nałożonych przez kraje zachodnie, uważne śledzenie rozwoju sytuacji gospodarczej w Rosji stało się ważniejsze niż kiedykolwiek. Niniejszy artykuł przedstawia zestaw alternatywnych wskaźników związanych z krajową sytuacją gospodarczą, a jednocześnie niezależnych od oficjalnych danych rosyjskiego głównego urzędu statystycznego.
Recesja w Rosji pogłębia się

Przedwojenna historia Banku Gospodarstwa Krajowego

Kategoria: Trendy gospodarcze
Bank Gospodarstwa Krajowego (BGK) to dzisiaj publiczny bank rozwoju, którego głównym celem jest wspieranie polityki gospodarczej rządu. To także jednostka współtworząca system instytucji rozwoju.
Przedwojenna historia Banku Gospodarstwa Krajowego