IUNG: Na terenie Polski susza rolnicza, bilans wody poprawia się

Na terenie Polski występuje susza rolnicza, ale bilans wody poprawia się – poinformował Instytut Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa.

„W drugim okresie raportowania tj. od 1 kwietnia do 31 maja 2020 roku, stwierdzamy wystąpienie suszy rolniczej na obszarze Polski. Średnia wartość Klimatycznego Bilansu Wodnego (KBW), na podstawie których dokonywana jest ocena stanu zagrożenia suszą była ujemna, wynosiła -75 mm. W obecnym sześciodekadowym okresie wartość KBW uległa zwiększeniu o 25 mm w stosunku do poprzedniego okresu (21 III-20 V)” – napisano.

Susza rolnicza występuje na terenie województw:

Lubuskiego;
Zachodniopomorskiego;
Kujawsko-pomorskiego;
Wielkopolskiego;
Pomorskiego;
Łódzkiego;
Dolnośląskiego;
Opolskiego;
Lubelskiego;

Susza notowana jest w uprawach:

zbóż jarych,
zbóż ozimych,
truskawek,
krzewów owocowych,
drzew owocowych.

map/ asa/


Artykuły powiązane

Klimatyczny rollercoaster

Kategoria: Analizy
Najpierw wiosną 2020 r. mieliśmy w Polsce drastyczną suszę, potem w czerwcu gwałtowne ulewy, których skutkiem były liczne lokalne podtopienia, alarmy powodziowe na wielu rzekach i powódź na Podkarpaciu. Takie sytuacje będą się powtarzać. Dlatego musimy radykalnie zmienić sposób gospodarowania wodą.
Klimatyczny rollercoaster

W co inwestują polskie przedsiębiorstwa?

Kategoria: Raporty
W budynki i grunty inwestują najczęściej przedsiębiorstwa z Pomorza, w środki transportu – z Podlasia, a w nowe technologie – z Opolszczyzny. Mapę inwestycji sporządził Polski Instytut Ekonomiczny (PIE).
W co inwestują polskie przedsiębiorstwa?

Polski eksport poprawia swoją strukturę

Kategoria: Raporty
Udział towarów zaawansowanych technologicznie w polskim eksporcie systematycznie rośnie. Wyroby wysokiej i średnio-wysokiej techniki stanowią obecnie już blisko połowę polskiego eksportu towarów ogółem.
Polski eksport poprawia swoją strukturę