Jagiełło, PKO BP: Fala konsolidacji zmyje banki średnie i małe

Siły, które prą do łączenia podmiotów w branży bankowej, dziś są dużo potężniejsze niż wcześniej. Fala konsolidacji "wymiecie" banki średnie i małe – uważa Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP.
Jagiełło, PKO BP: Fala konsolidacji zmyje banki średnie i małe

(PKO BP)

„Presja na koncentrację jest obecnie dużo większa niż wcześniej” – mówi Jagiełło. „10 lat temu pierwszą falę koncentracji wywołał kryzys finansowy, a obecnie fala koncentracji związana jest z wyścigiem technologicznym, który wymaga dużych inwestycji, i z presją regulacyjną w zakresie wymogów kapitałowych, prawnych i pro-konsumenckich stawianych bankom” – dodaje.

Jego zdaniem procesy konsolidacyjne w krajowym sektorze bankowym w najbliższych kwartałach będą widoczne i banki będą się łączyły. Małe organizmy nie są w stanie sprostać tym wymaganiom, a jeżeli się starają, to mają bardzo niski zwrot z kapitałów, co powoduje, że ich właściciele muszą się zastanawiać, czy to dobra alokacja kapitału – sądzi prezes PKO BP.

Jego zdaniem w Polsce jest miejsce dla kilku instytucji finansowych, a obecna fala konsolidacji „wymiecie” banki średnie i małe. „Zostanie tylko pięć dużych grup finansowych i banki niszowe, specjalistyczne” – przewiduje Jagiełło.

Prezes zapewnia, że PKO BP nie jest zainteresowany przejęciem banku o aktywach niższych niż 100 mld zł.

(Na podst. PAP oprac. WK/OF)

 

 

(PKO BP)

Tagi


Artykuły powiązane

Banki europejskie bardziej odporne na szoki

Kategoria: Analizy
Europejskie banki mają wyższe kapitały i są bardziej odporne na szoki niż dwa lata wcześniej – wynika ze stres testów. Najbardziej odporny z 48 badanych instytucji finansowych w Europie okazał się PKO BP.
Banki europejskie bardziej odporne na szoki

Małe pytania rozwiązują duże problemy

Kategoria: Trendy gospodarcze
Laureaci tegorocznego Nobla z ekonomii podkreślają, że nie ma jednego genialnego rozwiązania dla 700 milionów ludzi, których dotyka skrajne ubóstwo. Dlatego problem ten trzeba podzielić na mniejsze zagadnienia, diagnozować pojedyncze problemy i zadawać pytania, na które jesteśmy w stanie odpowiedzieć.
Małe pytania rozwiązują duże problemy